PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu partner portalu partner portalu

Praca w SSC/BPO: Branża nie zwalnia. Są jednak pewne zagrożenia

Sektor SSC/BPO nadal będzie rósł na poziomie kilkudziesięciu nowych inwestycji rocznie. Według szacunków ABSL do roku 2020 zatrudnienie ma szansę przekroczyć poziom 300 tys. pracowników. Istnieją jednak pewne zagrożenia, które mogą wpłynąć na tempo rozwoju.

Praca w SSC/BPO: Branża nie zwalnia. Są jednak pewne zagrożenia
Według danych ABSL, w 2017 r. w Polsce powstało 51 nowych centrów usług dla biznesu. (Fot. Shutterstock)
REKLAMA
  • Według szacunków ABSL, w roku 2018 w Polsce powstanie kolejnych 50 centrów usług dla biznesu, a w kolejnych latach utrzyma się trend wzrostowy na poziomie kilkudziesięciu nowych inwestycji rocznie.
  • Istnieją jednak pewne zagrożenia, które mogą zahamować rozwój sektora. Barierą dla inwestorów może być deficyt kadrowy, a także regulacje prawne.
  • O tym, co jeszcze napędza, a co ogranicza rozwój sektora outsourcingu w Polsce, będziemy rozmawiać w trakcie panelu dyskusyjnego "Tysiąc centrów usług dla biznesu", który odbędzie się 15 maja br. podczas Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach.

Według danych ABSL, w 2017 r. w Polsce powstało 51 nowych centrów usług dla biznesu, w tym 22 centra usług wspólnych (SSC), 16 centrów outsourcingu IT (ITO), 9 ośrodków badawczo-rozwojowych (R&D) oraz 4 centra outsourcingu procesów biznesowych (BPO). Z tego grona 33 firmy to całkiem nowi inwestorzy, nieposiadający dotychczas żadnych centrów usług w Polsce, w tym JP Morgan, Swarovski, Mahle, Guardian, HedgeServ. Największą liczbę nowych centrów otworzyli inwestorzy z USA (14) oraz Wielkiej Brytanii i Niemiec (po 7).

Ośrodki, w których powstała największa liczba nowych centrów, to Warszawa, Kraków, Trójmiasto i Katowice (po 8 nowych centrów). Zdecydowanie najwięcej nowych miejsc pracy inwestorzy zadeklarowali w Warszawie (ponad 4 tys.) i Krakowie (ponad 2 tys.). Co najmniej po 1 tys. miejsc pracy w nowych inwestycjach powstanie w Katowicach i Łodzi.

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Ogółem wzrost zatrudnienia w sektorze wyniósł 20 tys. osób, osiągając poziom 265 tys. pracowników. Największą część nowych miejsc pracy zamierzają wygenerować inwestorzy z sektora bankowość-finanse-ubezpieczenia - ponad 1/3 ogółu.

- Pamiętając, że rynek sektora usług nowoczesnych rośnie w tempie 15-20 proc. rok do roku, w cyfrach bezwzględnych oznacza to, że faktyczna liczba pracowników, która pojawia się na rynku pracy, podwaja się w okresach pięcioletnich. Oznacza to automatycznie, że z każdym kolejnym rokiem pracownicy HR muszą patrzeć coraz bardziej wielopłaszczyznowo na rynek pracy, kontynuując dotychczasowe działania i aktywności odnoszące się do rynku pracy oraz pracowników, ale równocześnie zwiększając atencję na nowe obszary działań HR, które podołają wzrastającemu rynkowi - mówi Marcin Nowak, dyrektor zarządzający centrum operacyjnym Capgemini w Katowicach, członek ABSL.

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Praca w SSC/BPO: Branża nie zwalnia. Są jednak pewne zagrożenia

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA