BPO przysparza Polsce co roku dwucyfrowy wzrost liczby pracujących

Sektor nowoczesnych usług dla biznesu, który przysparza Polsce co roku dwucyfrowy wzrost liczby pracujących, należy wspierać i stwarzać mu dobre warunki do dalszego rozwoju. Jeżeli tak się stanie, istnieje szansa, że w ciągu 4-5 lat liczba nowych miejsc pracy zwiększy się z obecnych 110 tys. do 250 tys. Będzie to także okazja do znalezienia ciekawego zatrudnienia przez absolwentów różnych szkół wyższych, co nie jest zawsze sprawą prostą - to główny wniosek z sesji pt. „BPO - kondycja i perspektywy rozwoju rynku w Polsce", która odbyła się w trakcie konferencji Property Forum 2013.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

BPO przysparza Polsce co roku dwucyfrowy wzrost liczby pracujących

PODZIEL SIĘ


Autor: PropertyNews.pl

Property News

24 wrz 2013 17:00


- Rozwój tego segmentu wcale nie jest zadekretowany, a o kolejnego każdego inwestora toczy się ostra walka konkurencyjna, prowadzona na poziomie krajów i miast - powiedziała Katarzyna Mokwińska z Departamentu Inwestycji Zagranicznych PAIiIZ.

Spośród 2000 największych firm globalnych, świadczących usługi typu BPO (outsourcing procesów biznesowych), SSC (centrów usług wspólnych), ITO (usługi zewnętrzne dla sektora IT), czy R&D (badania i rozwój), w Polsce jest już obecnych blisko połowa. - Ale to również oznacza, że połowa z nich nadal jest do pozyskania, jeżeli będą szukać nowych lokalizacji dla swojego biznesu - stwierdził Mirosław Czarnik, prezes zarządu Górnośląskiego Parku Przemysłowego.

Czytaj też: To BPO nakręca popyt na biura w Polsce

Zdaniem dyskutantów, wiele czynników decyduje o wyborze miejsca inwestycji BPO. Do silnych stron Europy Środkowo-Wschodniej, gdzie Polska jest liderem (40 proc. wszystkich inwestycji), zaliczyć można m.in. bliskość kulturową z zachodnimi inwestorami, dużą podaż wysoko wykształconych osób, relatywnie niższe wynagrodzenia, wysoką etykę pracy (szczególnie w Polsce), zdolności lingwistyczne, stabilność ekonomiczną i polityczną.

- Trzeba się jednak liczyć z silną konkurencją, nawet w Europie - podkreśliła Jolanta Jaworska, dyrektor Programów Publicznych w IBM Polska. W czerwcu koncern ten ogłosił wybór nowych centrów, które uplasowano we Francji, Holandii, Niemczech, Rumunii i w Katowicach. Dowodzi to, że Polska musi spełniać szerokie kryteria, także dobrej infrastruktury, przyjaznego otoczenia, jak również te mniej wymierne, typu wiele miejsc do wypoczynku.

Ważną rolę w pozyskiwaniu nowych inwestorów odgrywa rynek nieruchomości komercyjnych. Choć z jednej strony jest szansa, że nowe inwestycje BPO będą lokowane w innych miastach, spośród siedmiu największych aglomeracji, to jednak - jak podkreśliła Ewelina Kałużna z Colliers International - decydują dostępne zasoby, potrzebne do szybkiego wynajmy w przypadku pozyskania nowego kontraktu przez firmę, a nie możliwość ich zbudowania za rok lub dwa.

W debacie podkreślono także kilka utrudnień w pozyskiwaniu inwestycji BPO. Ich rozwiązanie, jak np. forma odliczania podatku VAT, należy jednak głównie do władz centralnych, a nie lokalnych - stwierdzono.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.