BPO, Kraków: Praca dla 35 tys. osób. Również dla kadry menedżerskiej

Stopa bezrobocia w woj. małopolskim w ciągu tego roku spadła poniżej 10 proc. i na koniec listopada wynosiła 9,7 proc. Siłą napędową regionu jest branża BPO.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

BPO, Kraków: Praca dla 35 tys. osób. Również dla kadry menedżerskiej

PODZIEL SIĘ


Autor: PAP

29 gru 2014 14:56


Jak podkreśla Wojewódzki Urząd Pracy w Krakowie, Małopolska znajduje się wśród trzech województw w Polsce, gdzie bezrobocie jest jednocyfrowe.

- Dobrą informacją jest przesunięcie się Małopolski z pozycji czwartej na pozycję drugą (ex aequo z woj. śląskim) wśród województw o najniższym poziomie stopy bezrobocia w kraju - poinformowała PAP rzecznik WUP Katarzyna Nyklewicz.

Według specjalistów WUP poprawę poziomu bezrobocia w Małopolsce szczególnie widać począwszy od kwietnia i poprzez miesiące wakacyjne: w styczniu 2014 r. stopa bezrobocia była lepsza o 0,2 punktu procentowego niż w analogicznym miesiącu roku poprzedniego.

W kwietniu 2014 już o 0,9 i w kolejnych miesiącach stale powiększała się. W październiku różnica do poprzedniego roku wyniosła już 1,6 punktu procentowego.

Czytaj też: Kraków rajem dla branży SCC/BPO. Pracuje w niej ponad 30 tys. osób

Najniższe bezrobocie odnotowano na koniec listopada w stolicy regionu, Krakowie - 5,2 proc. i w powiecie krakowskim - 8,1 proc. W pozostałych dwóch największych miastach regionu: Tarnowie i Nowym Sączu wynosi ono odpowiednio 9,3 proc. i 9,1 proc. Rejonami z najwyższym bezrobociem są powiaty dąbrowski (16,8 proc.), limanowski (15,7 proc.) oraz nowosądecki (14,5 proc.).

Wśród branż, które mocno stymulują rynek pracy w regionie, a szczególnie w Krakowie znajduje się sektor obsługi procesów biznesowych BPO (ang. business process outsourcing).

Według Andrew Hallama, sekretarza generalnego organizacji ASPIRE reprezentującej firmy IT i centra usług biznesowych w Polsce, branża ta daje obecnie zatrudnienie ponad 35 tys. osób w Krakowie, a w tym roku przybyło kolejne kilka tysięcy nowych miejsc pracy.

Czytaj też: Outsourcing: Polska jest liderem. Czym kusimy inwestorów?

Według szacunków ekspertów, na każde tysiąc miejsc pracy w centrach usług przypada ponad 200 miejsc pracy w ich otoczeniu. Zdaniem ekspertów, wzrost sektora usług biznesowych w Krakowie uzależniony jest od dwóch czynników: opłacalnych kosztów pracy oraz kompetencji dostępnych kandydatów. W Krakowie firmy te mają dostęp do absolwentów licznych uczelni, o stosunkowo niskich (w porównaniu do krajów zachodniej Europy) wymaganiach finansowych.

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.