Związkowcy żądali zwolnienia dyrektora sanatorium

0 0
Związkowcy żądali zwolnienia dyrektora sanatorium

Prawie 200 związkowców, pikietujących w poniedziałek przed Urzędem Marszałkowskim w Toruniu, domagało się odwołania dyrektora Sanatorium Uzdrowiskowego "Przy Tężni" w Inowrocławiu. Protestujący zarzucali szefowi placówki łamanie praw pracowniczych i związkowych.

Marszałek województwa kujawsko-pomorskiego Piotr Całbecki, któremu podlega sanatorium, zapowiedział, że nie zwolni dyrektora sanatorium Adama Skowrońskiego, którego dobrze ocenia, jako menadżera.

Związkowcy zarzucali dyrektorowi łamanie praw pracowniczych, stosowanie mobbingu i nakłanianie do wypisania się ze związków zawodowych. Część pracowników w anonimowej ankiecie przeprowadzonej przez Państwową Inspekcję Pracy skarżyła się m.in. na ciągłą krytykę, ośmieszanie i agresję słowną.

"Musieliśmy się tutaj spotkać, ponieważ zabrakło dialogu, zabrakło rozmowy, zabrakło dobrej woli, żeby zrealizować proste, zwyczajne postulaty Solidarności, które mówią, że związkowców, a przede wszystkim pracowników należy szanować. Ich godność jest najważniejsza, zyski są w drugiej kolejności"
- powiedział w czasie protestu przewodniczący Zarządu Regionu Toruńsko-Włocławskiego NSZZ "Solidarność", Jacek Żurawski.

Zdaniem marszałka Całbeckiego, po kontroli przeprowadzonej przez Urząd Marszałkowski i Państwową Inspekcję Pracy nie ma podstaw do zwolnienia dyrektora sanatorium.

"Jego zwolnienie odbyłoby się z dużą krzywdą dla samej firmy. Liczba inwestycji, przeprowadzona restrukturyzacja, reorganizacja, poprawa usług świadczy najlepiej o zdolnościach dyrektora do zarządzania firmą" - powiedział marszałek Całbecki.

Do inowrocławskiego sanatorium ma zostać skierowany mediator, który ma pomóc w rozwiązywaniu konfliktów i w relacjach związkowców z dyrekcją.

Według szefa Solidarności w sanatorium, Dariusza Wabiszewskiego mediator mógłby pomóc jeszcze dwa lata temu, ale obecnie sytuacja w placówce tak nabrzmiała, że konieczne jest odwołanie dyrektora.

Związkowcy zapowiedzieli, że jeżeli postulat odwołania dyrektora nie zostanie spełniony, odbędą się kolejne protesty w Inowrocławiu.

Sanatorium Uzdrowiskowe "Przy przy Tężni" prowadzi specjalistyczne leczenie schorzeń kardiologicznych i dróg oddechowych, ortopedycznych i neurologicznych oraz onkologicznych, w tym rehabilitację kobiet po przebytej mastektomii, zespołów bólowych kręgosłupa i otyłości. Placówka dysponuje 352 miejscami, a w ostatnich latach ich liczba wzrosła o 100.

Według informacji Urzędu Marszałkowskiego w ostatnich latach nastąpił znaczący rozwój sanatorium. Placówka wzbogaciła się o Willę Solinka, basen solankowy i ogród zimowy, a także pijalnię wód. Został unowocześniony węzeł cieplny, przeprowadzono termomodernizację starszych budynków, a do podgrzewania wody wykorzystywana jest instalacja solarna. W 2013 r. zysk netto wyniósł 1,4 mln zł przy przychodach 11,5 mln zł.

 

POLECAMY

KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

POLECAMY

  • ZMIEŃ WIDOK:

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Rynek aptek Infodent24 House Market
    Portal Spożywczy Property Design Rynek Seniora Koszyk cenowy Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.