Związkowcy z PKP Cargo ogłaszają gotowość strajkową

Krajowy Komitet Protestacyjno Strajkowy w PKP Cargo ogłasza z dniem 1 października pełną gotowość strajkową we wszystkich zakładach spółki.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Związkowcy z PKP Cargo ogłaszają gotowość strajkową

PODZIEL SIĘ


Autor: jk

30 wrz 2015 21:10


- Datę strajku wyznaczymy na 5 dni przed jego rozpoczęciem zgodnie z ustawą o rozwiązywaniu sporów zbiorowych - informuje Henryk Grymel, szef kolejowej "Solidarności".

Jednocześnie komitet strajkowy zwrócił się w liście otwartym do Komisji Nadzoru Finansowego, Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Rady Nadzorczej PKP  i Rady Nadzorczej PKP Cargo z apelem o zainteresowanie sytuacją w spółce.

- Mamy uzasadnione obawy, że obecny sposób zarządzania spółką PKP Cargo prowadzi do utraty pozycji rynkowej spółki i spadku jej wartości- piszą przedstawiciele KKPS.

- Zarząd prowadzi szereg działań prowokacyjnych wobec związków zawodowych, które mają wywołać protesty społeczne i strajk, a wszystko po to by odpowiedzialność za spadek wartości akcji, utratę kontraktów na przewozy i złą kondycję spółki zrzucić na związki zawodowe - wyjaśnia Grymel. - W ten sposób próbuje ukryć złe zarządzanie.

Negocjacje ws. wynagrodzeń

W piśmie związkowcy przypominają, że w czasie trwania negocjacji nad corocznym wzrostem wynagrodzeń dla pracowników, w ramach sporu zbiorowego pomiędzy zarządem Cargo a związkami zawodowymi, rada nadzorcza podjęła uchwałę o podwyższeniu wynagrodzenia zarządowi w kwocie 10 tys. zł. na jednego członka zarządu.

- To było działanie obliczone na wywołanie protestów społecznych - mówi Grymel - Tak jak to, że w trakcie mediacji zarząd doprowadził do podpisania protokołu rozbieżności, chociaż strona związkowa chciała dalej prowadzić mediacje i podpisać porozumienie.

Zarząd szkodzi spółce

Komitet Protestacyjno Strajkowy wymienia kolejne działania na szkodę spółki podejmowane przez zarząd. Zmiany organizacyjne, wyprzedawany majątek spółki, pracownicy masowo kierowani na nieświadczenie pracy. W spółkach zależnych obsadzani są na wysokopłatnych stanowiskach ludzie z klucza polityczno-towarzyskiego. Wydawane są też wielomilionowe środki na firmy doradcze i kancelarie prawne.

- Zdajemy sobie doskonale sprawę z tego jak negatywne skutki dla spółki będzie miał strajk, toteż zostanie on ogłoszony tylko i wyłącznie jeśli wyczerpane zostaną wszystkie możliwe środki by go uniknąć i osiągnąć porozumienie - podkreśla lider kolejowej "Solidarności" - Dlatego w liście otwartym apelujemy o podjęcie natychmiastowych działań, które spowodują powstrzymanie szkodliwej i destrukcyjnej polityki zarządu PKP Cargo.

Stanowisko PKP Cargo

Zarząd PKP Cargo był gotów przystać na wzrost wynagrodzenia w mniejszej skali, możliwej do zaakceptowania w świetle sytuacji finansowej spółki, czyli średnio efektywnie 120 złotych brutto dla każdego pracownika. Propozycja ta odpowiada podwyżkom zaakceptowanych przez stronę społeczną w innych spółkach kolejowych.

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.