wnp.pl

Związkowcy z Orlenu bronią miejsc pracy. Nawet 600 osób będzie pikietować w Warszawie

0 0
Związkowcy z Orlenu bronią miejsc pracy. Nawet 600 osób będzie pikietować w Warszawie
fot. PTWP

Pracownicy Orlenu sprzeciwiają się planom wprowadzenia czterobrygadowego systemu czasu pracy w miejsce obowiązującego do tej pory systemu pięciobrygadowego.

Jak informuje Międzyzakładowy Związek Zawodowy Pracowników Ruchu Ciągłego (MZZPRC), w zaplanowanej na środę, 5 listopada pikiecie protestacyjnej przed siedzibą Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, weźmie udział od 500 do 600 pracowników grupy kapitałowej Orlen.

Związkowcy protestują przeciwko planom zmiany pięciobrygadowego systemu czasu pracy w grupie Orlenu na system czterobrygadowy.

- Jeżeli ten system wejdzie w życie, a wszystko na to wskazuje, będzie to równoznaczne z likwidacją kilkuset miejsc pracy w grupie Orlen - powiedział w rozmowie z wnp.pl Bogdan Żulewski, wiceprzewodniczący MZZPRC.

Według niego sam pracodawca szacuje tę liczbę na około 300 osób, a szacunki związkowców mówią nawet o 500-600 osobach.

Czytaj też: Orlen: Związkowcy nie chcą czterobrygadówki. Grożą ostrym atakiem

Wprawdzie nie ma mowy o zwolnieniach, a jedynie o odejściach na emeryturę i niezatrudnianiu nowych osób w miejsce odchodzących pracowników, ale związkowcy przekonują, że i tak będzie to miało bardzo negatywny wpływ na działalność spółek z grupy Orlen.

- Wprowadzenie systemu czterobrygadowego, czyli mniejsza liczba pracowników ruchu ciągłego, to obniżenie bezpieczeństwa produkcji. Już dzisiaj, w systemie pięciobrygadowym, notorycznie występują braki kadrowe, związane z urlopami i zwolnieniami - nie ma wątpliwości Bogdan Żulewski.

Czytaj też: PKN Orlen wyróżniony za etykę biznesu i uczciwe praktyki handlowe

Jego zdaniem byłby to również poważny problem społeczny dla całego regionu. Dotychczas w miarę odchodzenia pracowników na emeryturę (w Orlenie przeciętnie kilkaset osób rocznie), analogiczna liczba osób była przyjmowana do pracy, co jednocześnie uruchamiało w firmie łańcuch awansów, bo na emeryturę odchodzą zazwyczaj pracownicy z długoletnim stażem i z wyższych stanowisk, a na ich miejsce przyjmowani są młodzi ludzie bez doświadczenia.

Tym razem koncern nie miałby przyjmować nikogo w miejsce odchodzących na emeryturę. - Te kilkaset utraconych miejsc pracy w skali lokalnego rynku w Płocku czy Włocławku, gdzie bezrobocie i tak jest wysokie, byłoby nie lada problemem – uważa wiceprzewodniczący MZZPRC.

Więcej czytaj w portalu wnp.pl.

SŁOWA KLUCZOWE

 

POLECAMY

KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

POLECAMY

  • ZMIEŃ WIDOK:

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Rynek aptek Infodent24 House Market
    Portal Spożywczy Property Design Rynek Seniora Koszyk cenowy Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.