Związkowcy z kujawsko-pomorskiego nie chcą protestów, chcą dialogu

0 0

Lokalnym problemom poświęcone było czwartkowe (19 lutego) spotkanie Solidarności, OPZZ i FZZ z wojewodą kujawsko-pomorskim w Bydgoszczy.

Przewodniczący bydgoskiej Solidarności podkreślił, że sytuacja w kraju jest odmienna od panującej w województwie kujawsko-pomorskim. "Jak widać to dziś w Warszawie, dialog został zamieniony na kryterium uliczne. Niestety, ze strony rządzących nie ma woli do rzeczowych rozmów. Nie może być spotkań, w których jednostronnie wyraża się swoje poglądy, propozycje i oczekuje akceptacji, nie bacząc na oczekiwania strony społecznej" - powiedział Walczak.

Dodał, że to właśnie dlatego 19 lutego, czyli w Ogólnopolskim Dniu Protestu, reprezentacje trzech regionalnych central związkowych z Kujaw i Pomorza zorganizowały spotkanie z wojewodą kujawsko-pomorskim Ewą Mes, aby "porozmawiać o postulatach związkowców, by pokazać, że dialog jest możliwy".

Jak podkreślił przewodniczący zarządu wojewódzkiego Forum Związków Zawodowych Andrzej Arndt, związkowcy z Kujawsko-Pomorskiego również mogli wyjść na ulice Warszawy i wziąć udział w tamtejszym proteście, ale wybrali rozmowy. Szef FZZ przypomniał, że w czerwcu 2013 roku "rzeczywiście to strona związkowa formalnie zawiesiła dialog, ale w praktyce dialog nie istniał już kilka lat wstecz".

Arndt odwołał się tym samym do zawieszonego przez związkowców na szczeblu krajowym udziału w pracach Komisji Trójstronnej (instytucji dialogu społecznego) do czasu spełnienia ich postulatów - m.in. dymisji ministra pracy.

"Na szczęście w naszym województwie dialog odbiegał na plus od poziomu innych województw. W efekcie nie mamy protestów, bo ludzie pracy wierzą, że jako związki potrafimy im pomóc właśnie dialogiem" - wskazał Arndt.

Wśród zgłoszonych podczas spotkania w urzędzie wojewódzkim spraw na pierwszym miejscu znalazły się kwestie związane ze służbą zdrowia - kolejkami do specjalistów i pakietem onkologicznym. Zdaniem związkowców pacjenci z regionu mają utrudniony dostęp m.in. do badań diagnostycznych. Poruszono również kwestię przekazania pracowników działu utrzymania czystości szpitala im. Jurasza w Bydgoszczy firmie outsourcingowej. W ocenie Leszka Walczaka decyzja ta "bije w najsłabszych". "To nie wina pracowników, że szpital jest zadłużony" - stwierdził.

Reprezentanci central związkowych wskazali również na konieczność opracowania nowej koncepcji edukacji uczniów niepełnosprawnych oraz restrukturyzacji m.in. w Poczcie Polskiej.

Podczas rozmów ustalono, że każdemu z trzech zasygnalizowanych problemów poświęcone zostanie odrębne spotkanie, które również odbędzie się w urzędzie wojewódzkim. Jak podkreśliła Ewa Mes, oprócz związków zawodowych, zaproszenie do debat otrzymają też eksperci z dziedzin, którym poświęcone będzie dane spotkanie.

SŁOWA KLUCZOWE

 

POLECAMY

KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

POLECAMY

  • ZMIEŃ WIDOK:

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Rynek aptek Infodent24 House Market
    Portal Spożywczy Property Design Rynek Seniora Koszyk cenowy Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.