Związkowcy z JSW porozumieli się z zarządem

0 0
Związkowcy z JSW porozumieli się z zarządem
/Fot. jsw.pl

Związki zawodowe Jastrzębskiej Spółki Węglowej zawarły porozumienie z zarządem w sprawie ograniczenia świadczeń. Zdaniem Piotra Szeredy, rzecznika związków sytuacja jest zbyt poważna na organizowanie strajków.

Przygotowane jest porozumienie z zarządem w sprawie czasowego ograniczenia świadczeń pracowniczych. Za to porozumienie biorą odpowiedzialność organizacje reprezentatywne, czyli Solidarność, Kadra i Związek Zawodowy Górników w Polsce. Nie interesuje nas organizowanie strajków, bo sytuacja spółki jest poważna - powiedział Szereda.

Porozumienie ma się przełożyć na poprawę płynności finansowej spółki w okresie najbliższych trzech lat. Łączny szacunkowy pozytywny efekt ograniczenia kosztów pracy za lata 2016-2018 wyniesie około 2 mld zł - poinformowała spółka.

Zarząd JSW prowadzi rozmowy ze związkami zawodowymi od poniedziałku (14 września).

Z projektu porozumienia przygotowanego przez zarząd JSW, przytoczonego przez portal TuJastrzębie wynika, że zarząd chciał, by od 1 stycznia 2016 roku do 31 grudnia 2018 roku wstrzymano: wypłatę 14. pensji, ekwiwalentu barbórkowego oraz prawa do deputatu węglowego. Realizacja wypłaty II raty 14. pensji za 2014 rok nastąpić miałaby do końca września 2015 rok, a deputatu dla pracowników do końca października 2015 roku. Natomiast nagroda Barbórkowa miałaby zostać wypłacona w II ratach: pierwsza do 1 grudnia 2015 roku, a druga do 1 marca 2016 roku.

Przede wszystkim miejsca pracy

W poniedziałek po. prezesa JSW Józef Myrczek informował pracowników, że spółka jest w bardzo trudnej sytuacji. Priorytetem jest zachowanie miejsc pracy i ratowanie jej przed potencjalną upadłością, ale konieczne są wyrzeczenia po stronie załogi.

Myrczek wystosował też pismo do związków zawodowych, w którym wskazuje, że po tym, jak ING Bank Śląski zażądał wcześniejszego wykupu obligacji, również pozostali obligatariusze mogą wystąpić z żądaniem wcześniejszego wykupu, o ile nie zostanie im przedstawiony realny plan restrukturyzacji spółki i grupy kapitałowej.

Jeszcze w tym tygodniu JSW powinna przedstawić bankom plan restrukturyzacji.

ING zażądał wcześniejszego wykupu posiadanych obligacji o łącznej wartości 26,3 mln zł i 12,95 mln dolarów. JSW ma czas na wykup do 21 września.

Obligatariusze mają prawo do wykupu

- Dokonanie ograniczeń świadczeń pracowniczych powinno pozwolić przetrwać spółce w najbliższych latach (przy spodziewanym utrzymaniu niskich cen węgla w 2016 i 2017 roku) oraz przekonać obligatariuszy do nieskładania żądania wcześniejszego wykupu pozostałych kwot obligacji, co doprowadziłoby spółkę do upadłości - napisano w piśmie zarządu skierowanym do związków.

SŁOWA KLUCZOWE

 

POLECAMY

KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

POLECAMY

  • ZMIEŃ WIDOK:

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Rynek aptek Infodent24 House Market
    Portal Spożywczy Property Design Rynek Seniora Koszyk cenowy Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.