Związkowcy z Grecji będą strajkować przeciw zwolnieniom

0 0

- Dwie największe centrale związkowe w Grecji GSEE i ADEDY wezwały w środę do strajku generalnego 16 lipca w proteście przeciwko kolejnym zwolnieniom w sektorze publicznym, które rząd przyrzekł międzynarodowym wierzycielom w zamian za pomoc finansową.

We wspólnym komunikacie kierownictwo GSEE (pracownicy sektora prywatnego)i ADEDY (pracownicy sektora publicznego) apelują o przystąpienie w przyszły wtorek do 24-godzinnego strajku generalnego.

Tymczasem w środę pracownicy służb miejskich, w tym funkcjonariusze policji municypalnej, okupowali w środę budynek władz miejskich w centrum Aten. Główny związek zawodowych pracowników miasta, którzy strajkują od dwóch dni, wezwał do dalszej okupacji budynku w środę i czwartek; rozszerzył ponadto na resztę tygodnia tzw. 24-godzinny strajk kroczący, czyli serię skoordynowanych, następujących na zmianę akcji strajkowych niewielkich grupek pracowników.

Grecki rząd stara się w ramach reform ograniczyć przerost zatrudnienia w sektorze publicznym. Gabinet premiera Antonisa Samarasa chce do końca września wysłać 12,5 tys. osób na przymusowy urlop, który może zakończyć się zwolnieniem. W tym czasie osoby te będą otrzymywać 75 proc. wynagrodzenia. Jeśli w ciągu ośmiu miesięcy nie znajdą zatrudnienia w jednej z pozostałych instytucji państwowych, zostaną zwolnione.

W poniedziałek ministrowie finansów strefy euro i szefowa MFW Christine Lagarde zdecydowali o wypłacie 6,8 mld euro z programu pomocowego dla Grecji. Ateny dostaną tę kwotę w ratach i pod pewnymi warunkami; pod koniec lipca mają dostać 4 mld euro.

Tzw. trojka, czyli eksperci Europejskiego Banku Centralnego, Komisji Europejskiej i MFW przedstawili przed dwoma dniami wnioski z raportu w sprawie realizowania przez Grecję reform przewidzianych w programie pomocowym opiewającym łącznie na 240 mld euro. Ocenili, że Grecja robi postępy, choć jest opóźniona w pewnych obszarach. Trojka doszła jednak do porozumienia z Atenami, które muszą teraz poczynić dodatkowe wysiłki, w tym w zakresie reformy administracji. Reforma ta przewiduje m.in. redukcję zatrudnienia.

 

POLECAMY

KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

POLECAMY

  • ZMIEŃ WIDOK:

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Rynek aptek Infodent24 House Market
    Portal Spożywczy Property Design Rynek Seniora Koszyk cenowy Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.