wnp.pl

Związkowcy w JSW przyłączą się do protestu w JZR?

0 0
Związkowcy w JSW przyłączą się do protestu w JZR?

Związkowcy z JSW popierają protesty w Jastrzębskich Zakładach Remontowych. Nie znane są nam żadne zasady wyboru pracowników wytypowanych do zwolnienia z pracy - zauważają przedstawiciele związków.

- W związku z planowanymi zwolnieniami grupowymi w Jastrzębskich Zakładach Remontowych oraz prowadzonym przez pracowników spółki-córki JSW strajkiem pod ziemią wspólna reprezentacja związków zawodowych JSW stanowczo sprzeciwia się jakimkolwiek działaniom łamiącym prawo w tej firmie i w pełni popiera prowadzoną przez górników akcję protestacyjną - tak związkowcy JSW zaznaczyli w komunikacie.

Czytaj też: Nie wyjechali po nocnej zmianie na powierzchnię. Pracownicy JZR protestują pod ziemią

Przypominają także, że w 1998 roku to zarząd JSW wspólnie ze stroną społeczną postanowił utworzyć Jastrzębskie Zakłady Remontowe jako zaplecze górnicze dla JSW SA - zapewniając przyjmowanym pracownikom ciągłość zatrudnienia, przeszkolenie w warunkach dołowych i w perspektywie pracę w naszych kopalniach.

Niedopuszczalne jest - piszą związkowcy - aby zwalnianie a następnie przyjmowanie do pracy części pracowników Jastrzębskich Zakładów Remontowych przez kolejną spółkę-córkę JSW Szkolenie i Górnictwo odbywało się na zasadzie porozumienia pomiędzy prezesami obu tych firm, co jest ewidentnie niezgodne z prawem. Nie znane są też nam żadne zasady wyboru pracowników wytypowanych do zwolnienia z pracy.

Działania właściciela JZR-ów prowadzą też do pozbawienia górników wszelkich uprawnień wynikających z zakładowego układu zbiorowego pracy, obowiązującego prawa pracy oraz pozbawiają ich się podstawowej ochrony związkowej.

Czytaj też: Od 89. roku z pracą w polskim górnictwie pożegnało się kilkaset tysięcy osób. Co będzie teraz?

Dlatego też w przypadku dalszych bezprawnych działań zarządu JSW prowadzących do likwidacji JZR - wspólna reprezentacja związków zawodowych JSW w ramach poparcia akcji protestacyjnej górników JZR-ów podejmie wszelkie możliwe działania do podjęcia strajku solidarnościowego włącznie - zapowiadają związkowcy.

Całość czytaj tutaj.

SŁOWA KLUCZOWE

 

POLECAMY

KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

POLECAMY

  • ZMIEŃ WIDOK:

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Rynek aptek Infodent24 House Market
    Portal Spożywczy Property Design Rynek Seniora Koszyk cenowy Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.