Związkowcy w JSW przyłączą się do protestu w JZR?

Związkowcy z JSW popierają protesty w Jastrzębskich Zakładach Remontowych. Nie znane są nam żadne zasady wyboru pracowników wytypowanych do zwolnienia z pracy - zauważają przedstawiciele związków.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Związkowcy w JSW przyłączą się do protestu w JZR?

PODZIEL SIĘ


Autor: WNP.pl (Jerzy Dudała)

wnp.pl

3 gru 2014 13:24


- W związku z planowanymi zwolnieniami grupowymi w Jastrzębskich Zakładach Remontowych oraz prowadzonym przez pracowników spółki-córki JSW strajkiem pod ziemią wspólna reprezentacja związków zawodowych JSW stanowczo sprzeciwia się jakimkolwiek działaniom łamiącym prawo w tej firmie i w pełni popiera prowadzoną przez górników akcję protestacyjną - tak związkowcy JSW zaznaczyli w komunikacie.

Czytaj też: Nie wyjechali po nocnej zmianie na powierzchnię. Pracownicy JZR protestują pod ziemią

Przypominają także, że w 1998 roku to zarząd JSW wspólnie ze stroną społeczną postanowił utworzyć Jastrzębskie Zakłady Remontowe jako zaplecze górnicze dla JSW SA - zapewniając przyjmowanym pracownikom ciągłość zatrudnienia, przeszkolenie w warunkach dołowych i w perspektywie pracę w naszych kopalniach.

Niedopuszczalne jest - piszą związkowcy - aby zwalnianie a następnie przyjmowanie do pracy części pracowników Jastrzębskich Zakładów Remontowych przez kolejną spółkę-córkę JSW Szkolenie i Górnictwo odbywało się na zasadzie porozumienia pomiędzy prezesami obu tych firm, co jest ewidentnie niezgodne z prawem. Nie znane są też nam żadne zasady wyboru pracowników wytypowanych do zwolnienia z pracy.

Działania właściciela JZR-ów prowadzą też do pozbawienia górników wszelkich uprawnień wynikających z zakładowego układu zbiorowego pracy, obowiązującego prawa pracy oraz pozbawiają ich się podstawowej ochrony związkowej.

Czytaj też: Od 89. roku z pracą w polskim górnictwie pożegnało się kilkaset tysięcy osób. Co będzie teraz?

Dlatego też w przypadku dalszych bezprawnych działań zarządu JSW prowadzących do likwidacji JZR - wspólna reprezentacja związków zawodowych JSW w ramach poparcia akcji protestacyjnej górników JZR-ów podejmie wszelkie możliwe działania do podjęcia strajku solidarnościowego włącznie - zapowiadają związkowcy.

Całość czytaj tutaj.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.