Związkowcy w Belgii protestują. Chodzi o wiek emerytalny

0 0
Związkowcy w Belgii protestują. Chodzi o wiek emerytalny
fot. Wikimedia Commons

Strajki w proteście przeciwko reformom planowanym przez nowy belgijski rząd spowodowały utrudnienia w transporcie kolejowym w Belgii. Związkowcy sprzeciwiają się m.in. planom podniesienia wieku emerytalnego.

Strajkują związkowcy w czterech prowincjach Belgii: Antwerpii, Limburgii, Luksemburgu i Hainaut. Nie kursuje część pociągów i autobusów, a przed zakładami pracy związki zawodowe zorganizowały pikiety. Do strajków przystąpili pracownicy administracji, a także niektórych szpitali.

Czytaj też: Wcześniejsza emerytura poprawiła sytuację osób starszych na rynku pracy

Jak podaje francuskojęzyczne radio i telewizja RTBF, około 200 związkowców zablokowało dojazd do lotniska w Charleroi, skąd operują głównie tanie linie lotnicze. Całkowicie wstrzymano prace portu w Antwerpii. Dostęp do portu blokują pikiety strajkujących.

Poniedziałkowa (24 listopada br.) akcja to pierwszy z trzech zapowiedzianych na najbliższe tygodnie strajków regionalnych. 15 grudnia br. w Belgii ma się odbyć strajk generalny przeciwko reformom, planowanym przez nowy rząd premiera Charlesa Michela.

Związkowcy sprzeciwiają się planom rządowym dotyczących m.in. podniesienia wieku emerytalnego z 65 do 67 lat, począwszy od 2030 roku. Nie podoba się im również, że od 2015 r. płace i świadczenia społeczne nie będą jak dotąd co roku indeksowane, co przyczyni się do wzrostu kosztów utrzymania. Są też przeciwni planom przewidującym niższe dodatki na dziecko, droższą edukację i opiekę nad dziećmi, a także droższy transport publiczny i wyższe ceny energii.

Czytaj też: Związkowcy walczą o wcześniejsze emerytury. Lufthansa uważa, że chcą tylko zaszkodzić

Przeciwko tym reformom ok. 100 tys. Belgów manifestowało na ulicach Brukseli 6 listopada, doszło wówczas do starć z policją..

SŁOWA KLUCZOWE

 

POLECAMY

KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

POLECAMY

  • ZMIEŃ WIDOK:

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Rynek aptek Infodent24 House Market
    Portal Spożywczy Property Design Rynek Seniora Koszyk cenowy Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.