Związkowcy: To Skarb Państwa powinien przejąć na siebie deputaty węglowe

Około sześciuset górniczych emerytów z Solidarności demonstrowało 12 listopada w spokoju przed siedzibą Kompanii Węglowej w Katowicach.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Związkowcy: To Skarb Państwa powinien przejąć na siebie deputaty węglowe

PODZIEL SIĘ


Autor: WNP.pl (Jerzy Dudała)

wnp.pl

13 lis 2014 9:55


Emeryci domagali się tego, by uprawnienia do bezpłatnego węgla przejął na siebie Skarb Państwa.

Demonstracja przebiegała w spokoju. Zwrócił na to uwagę w swym oświadczeniu zarząd Kompanii Węglowej.

Czytaj też: Krzysztof Hus: Zarządom kopalni brakuje wiedzy. Dlatego nie słuchają pracowników

Napisano w nim: "Rozumiemy protest emerytów i rencistów związany z utratą deputatów węglowych. To utrata przychodów, które mogą się wiązać z dramatycznymi wyrzeczeniami w ich budżetach domowych. Spółka jest w identycznej sytuacji. Na skutek załamania cen węgla utraciła znaczącą część przychodów i chcąc utrzymać obecny stan zatrudnienia, jest zmuszona do dramatycznych wyrzeczeń, w tym likwidacji deputatów dla byłych pracowników. Dzięki temu można było rozwiązać rezerwy finansowe na kwotę blisko 3 mld zł., co z kolei odroczyło groźbę utraty kapitałów własnych i zapobiegło złożeniu wniosku o postawienie Kompanii w stan upadłości, a tym samym ocaliło 47 tysięcy miejsc pracy górników - dzieci i wnuków obecnych emerytów.

Decyzja pozwala też w 2015 roku chociaż w części bilansować działalność operacyjną, w której obciążenia pracownicze stanowią aż 70 proc. przychodów spółki.

Kompania, jeśli ma nadal funkcjonować jako przedsiębiorstwo wydobywcze, musi ponosić bodaj minimalne nakłady na inwestycje odtworzeniowe. Górnicy doskonale wiedzą, że w tym obszarze, jak również w zakresie zapewnienia bezpieczeństwa pracującym na dole, kosztów nie można ograniczyć. Pozostają więc takie dramatyczne wybory - cięcia świadczeń, które powinny być świadczeniami realizowanymi przez Skarb Państwa, gwaranta górniczych deputatów węglowych. Spółki na dalsze zastępowanie w tej roli państwa po prostu nie stać.

Czytaj też: Solidarność: Rozważana przez JSW likwidacja deputatów wielkim zaskoczeniem

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.