Związkowcy szykują się do kolejnych "antypracowniczych" protestów

0 0
Związkowcy szykują się do kolejnych "antypracowniczych" protestów

Sztab protestacyjny Solidarności przygotowuje harmonogram kolejnych protestów przeciwko polityce rządu, określanej przez związek jako antypracownicza. Solidarność rozważa m.in. ogłoszenie pogotowia strajkowego oraz referenda w sprawie ogólnokrajowego strajku generalnego.

We wtorek sztab, w którego skład wchodzą szefowie poszczególnych regionów i struktur branżowych "S", spotkał się w Katowicach. Podczas zamkniętych dla mediów obrad związkowcy mają zaproponować scenariusz dalszych działań. Ich propozycje będzie musiał później zaakceptować wspólny międzyzwiązkowy sztab protestacyjny, w którym obok Solidarności są przedstawiciele OPZZ i FZZ.

Czytaj też: Są odpowiedzi na wrześniowe postulaty związkowców. Zobaczcie...

Lider Solidarności Piotr Duda zadeklarował przed rozpoczęciem posiedzenia sztabu, że kontynuowane będą regionalne akcje protestacyjne - jedna z nich zaplanowana jest na 9 listopada w regionie gdańskim. Nadal też w różne miejsca w kraju przewożony będzie styropianowy pomnik premiera Donalda Tuska; jego prezentacja każdorazowo jest dla związkowców okazją do antyrządowych happeningów.

Po wtorkowych obradach sztabu - według Dudy - związek nie zamierza publicznie ogłaszać przyjętych ustaleń. "W tej chwili chcemy rozwiązywać problemy w atmosferze spokoju społecznego, a na konkretne inne sprawy przyjdzie czas, jeżeli strona rządowa nie obudzi się i nie dojdzie do wniosku, że trzeba rozmawiać - bo czas pokojowych demonstracji w pewnym momencie się skończy" - powiedział lider "S".

Dodał, że oprócz scenariuszy takich jak pogotowie strajkowe i referenda w sprawie strajku generalnego w całym kraju, Solidarność ma mnóstwo innych pomysłów - także niekonwencjonalnych - o których opinia publiczna dowie się dopiero, gdy będą zaakceptowane przez związkowe struktury i wdrażane w życie.

Czytaj też: "Przyjechało więcej ludzi, niż się spodziewaliśmy". Związkowcy postawili namioty przed Sejmem

W połowie września związki zorganizowały w Warszawie ponadstutysięczną manifestację. Rozpoczęły też zbieranie podpisów pod apelem do posłów o samorozwiązanie Sejmu. Strona związkowa nadal nie uczestniczy w pracach Komisji Trójstronnej, uznając prowadzony tam dialog społeczny za pozorowany. Związkowcy są oburzeni, że po wrześniowych manifestacjach rząd nie podjął z nimi rozmów.

SŁOWA KLUCZOWE

 

POLECAMY

KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

POLECAMY

  • ZMIEŃ WIDOK:

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Rynek aptek Infodent24 House Market
    Portal Spożywczy Property Design Rynek Seniora Koszyk cenowy Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.