Związkowcy spotkali się z zarządem JSW

W piątek (30.01) po południu rozpoczęło się spotkanie zarządu (bez obecności prezesa) Jastrzębskiej Spółki Węglowej ze związkami, które od środy prowadzą strajk w kopalniach spółki.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Związkowcy spotkali się z zarządem JSW

PODZIEL SIĘ


Autor: PAP

30 sty 2015 16:47


To pierwsze takie spotkanie zarządu i strony społecznej od czasu rozpoczęcia strajku. Jest efektem wystosowanego w piątek przez zarząd JSW zaproszenia, które z kolei było następstwem czwartkowego wieczornego oświadczenia związków. Zaakceptowały one wówczas propozycję rozmów, stawiając warunek, by nie brał w nich udziału prezes spółki.

Zarząd na piątkowe spotkanie wyznaczył reprezentację: wiceprezesa ds. handlu Grzegorza Czornika, wiceprezesa ds. technicznych Jerzego Boreckiego oraz wiceprezesa ds. pracy i polityki społecznej Artura Wojtkówa (członka zarządu z wyboru załogi). Jak podała PAP rzeczniczka spółki Katarzyna Jabłońska-Bajer, w spotkaniu uczestniczy też szef rady nadzorczej JSW Józef Myrczek oraz przedstawiciel Międzyzwiązkowego Komitetu Protestacyjno-Strajkowego Regionu Śląsko-Dąbrowskiego - Dominik Kolorz.

W JSW od środy trwa bezterminowy strajk polegający na wstrzymaniu wydobycia. Jak podają związki, ma on charakter rotacyjny i odbywa się na powierzchni - górnicy nie zjeżdżają pod ziemię; tylko część załóg zabezpiecza wyrobiska. Wcześniej zarząd JSW ogłosił plan oszczędnościowy przekonując, że jest on konieczny, aby trwale poprawić kondycję firmy. W poniedziałek zarząd poinformował o zamiarze zwolnienia dziewięciu związkowych liderów za nielegalny - według spółki - styczniowy strajk w kopalni Budryk. W czwartek stwierdził również nielegalność obecnego strajku.

Po czwartkowym posiedzeniu rady nadzorczej i zarządu JSW ich przedstawiciele podali m.in., że odstąpili od zamiaru zwolnienia związkowców z Budryka. Ta kwestia stała się jednym z głównych formułowanych po wybuchu strajku postulatów związków. Drugim postulatem stało się odwołanie prezesa JSW Jarosława Zagórowskiego. Do tego dotąd nie doszło.

RN i zarząd JSW podpisały się natomiast w czwartek pod wspólnym oświadczeniem, w którym m.in. za konieczne "w obecnej sytuacji" uznały podjęcie rozmów między pracodawcą a stroną społeczną. Zaproponowały udział w negocjacjach wspólnie wybranego mediatora i obserwatora z rady nadzorczej. Związki dodały jeszcze do tego grona obserwatora z regionalnego komitetu protestacyjno-strajkowego i postawiły warunek, że w rozmowach nie będzie uczestniczył prezes.

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

1 komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.

stachu 2015-01-30 17:30:33

Cała Polska za Zagórowskim! Jak to? Narazili pracowników i ich nie zwolnią? Zwizkowcy precz. Niszczycie kopalnie i pieniądze podatników.