Związkowcy spotkali się z zarządem JSW

0 0

W piątek (30.01) po południu rozpoczęło się spotkanie zarządu (bez obecności prezesa) Jastrzębskiej Spółki Węglowej ze związkami, które od środy prowadzą strajk w kopalniach spółki.

To pierwsze takie spotkanie zarządu i strony społecznej od czasu rozpoczęcia strajku. Jest efektem wystosowanego w piątek przez zarząd JSW zaproszenia, które z kolei było następstwem czwartkowego wieczornego oświadczenia związków. Zaakceptowały one wówczas propozycję rozmów, stawiając warunek, by nie brał w nich udziału prezes spółki.

Zarząd na piątkowe spotkanie wyznaczył reprezentację: wiceprezesa ds. handlu Grzegorza Czornika, wiceprezesa ds. technicznych Jerzego Boreckiego oraz wiceprezesa ds. pracy i polityki społecznej Artura Wojtkówa (członka zarządu z wyboru załogi). Jak podała PAP rzeczniczka spółki Katarzyna Jabłońska-Bajer, w spotkaniu uczestniczy też szef rady nadzorczej JSW Józef Myrczek oraz przedstawiciel Międzyzwiązkowego Komitetu Protestacyjno-Strajkowego Regionu Śląsko-Dąbrowskiego - Dominik Kolorz.

W JSW od środy trwa bezterminowy strajk polegający na wstrzymaniu wydobycia. Jak podają związki, ma on charakter rotacyjny i odbywa się na powierzchni - górnicy nie zjeżdżają pod ziemię; tylko część załóg zabezpiecza wyrobiska. Wcześniej zarząd JSW ogłosił plan oszczędnościowy przekonując, że jest on konieczny, aby trwale poprawić kondycję firmy. W poniedziałek zarząd poinformował o zamiarze zwolnienia dziewięciu związkowych liderów za nielegalny - według spółki - styczniowy strajk w kopalni Budryk. W czwartek stwierdził również nielegalność obecnego strajku.

Po czwartkowym posiedzeniu rady nadzorczej i zarządu JSW ich przedstawiciele podali m.in., że odstąpili od zamiaru zwolnienia związkowców z Budryka. Ta kwestia stała się jednym z głównych formułowanych po wybuchu strajku postulatów związków. Drugim postulatem stało się odwołanie prezesa JSW Jarosława Zagórowskiego. Do tego dotąd nie doszło.

RN i zarząd JSW podpisały się natomiast w czwartek pod wspólnym oświadczeniem, w którym m.in. za konieczne "w obecnej sytuacji" uznały podjęcie rozmów między pracodawcą a stroną społeczną. Zaproponowały udział w negocjacjach wspólnie wybranego mediatora i obserwatora z rady nadzorczej. Związki dodały jeszcze do tego grona obserwatora z regionalnego komitetu protestacyjno-strajkowego i postawiły warunek, że w rozmowach nie będzie uczestniczył prezes.

SŁOWA KLUCZOWE

 

POLECAMY

KOMENTARZE (1)

 • Cała Polska za Zagórowskim!
  Jak to? Narazili pracowników i ich nie zwolnią?
  Zwizkowcy precz. Niszczycie kopalnie i pieniądze podatników.

POLECAMY

 • ZMIEŃ WIDOK:

 • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
 • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
  Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Rynek aptek Infodent24 House Market
  Portal Spożywczy Property Design Rynek Seniora Koszyk cenowy Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
 • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.