Związkowcy spotkają się z premierem

0 0
Związkowcy spotkają się z premierem

Solidarność, OPZZ i Forum Związków Zawodowych podczas środowego spotkania z premierem w Komisji Trójstronnej chcą rozmawiać m.in. o projektach zmian w kodeksie pracy oraz o regulacjach dotyczących płacy minimalnej. Solidarność we wtorek omówi możliwości przeprowadzenia protestów.

Sztab protestacyjny NSZZ "Solidarność", który ma zdecydować o przygotowaniach do protestów, zbierze się we wtorek w południe w Warszawie. 24 godziny później, w środę w południe, rozpocznie się plenarne posiedzeniu Komisji. Udział premiera w posiedzeniu KT w liście do związkowców zapowiedział jej przewodniczący - minister pracy Władysław Kosiniak-Kamysz.

Minister pracy zapewnił w liście, że rząd nie uchyla się i nie będzie się uchylał od prowadzenia rzeczowej i merytorycznej debaty ze związkowcami. Wskazał, że właściwym forum prowadzenia dialogu jest Komisja Trójstronna, a w sprawie większości postulatów związkowych toczyły się lub toczą prace m.in. na tym forum.

Oprócz strony rządowej i związkowej, członkami Komisji są przedstawiciele pracodawców.

Forum Związków Zawodowych liczy, że podczas środowego spotkania premier wysłucha głosu partnerów społecznych. - Ciągle wierzymy w dialog społeczny, który przecież jest zapisany w konstytucji" - powiedział PAP przewodniczący Forum Związków Zawodowych Tadeusz Chwałka. "Mamy nadzieję, że premier wpłynie na PO, aby ta wycofała z Sejmu szkodliwe dla pracowników zmiany w kodeksie pracy - mówił szef Forum.

- Liczymy też, że PO będzie otwarta na dialog dotyczący projektu nowej ustawy antykryzysowej, który także nie uwzględnia propozycji związku mających na celu ochronę pracowników przed zwolnieniami - zaznaczył. Chwałka poinformował, że podczas środowego posiedzenia KT Forum wystąpi do premiera w tych dwu sprawach - planowanych zmian w kodeksie pracy i planów nowej ustawy antykryzysowej.

Pytany, czy FZZ przyłączy się do możliwej akcji protestacyjnej Solidarności, o której będzie decydować wtorkowe posiedzenie komitetu protestacyjnego NSZZ "Solidarność", przypomniał, że formalną decyzję podejmą organy statutowe Federacji.

Zaznaczył jednak, że jeżeli "sytuacja na rynku pracy i działania rządu z tym związane będą szły w dotychczasowym kierunku, to przystąpienie do strajku jest bardzo prawdopodobne". Chwałka podkreślił, że Forum jako centrala związkowa i poszczególne związki ją tworzące, aktywnie uczestniczyli w ostatnim strajku na Śląsku; Forum zorganizowało także w całym kraju pikiety popierające ten strajk.

Po marcowym strajku generalnym na Śląsku szef Solidarności Piotr Duda do 17 kwietnia dał rządowi czas na przedstawienie harmonogramu rozmów i realizacji związkowych postulatów. Po informacji, iż premier weźmie udział w spotkaniu KT, Duda mówił PAP, że to gest jedynie wizerunkowy. - Sądzę, że chodzi jedynie o próbę przekonania społeczeństwa, że prowadzi się dialog i na tym się skończy, a faktycznie niewiele z tego wyniknie - komentował szef Solidarności.

SŁOWA KLUCZOWE

 

POLECAMY

KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

POLECAMY

  • ZMIEŃ WIDOK:

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Rynek aptek Infodent24 House Market
    Portal Spożywczy Property Design Rynek Seniora Koszyk cenowy Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.