Związkowcy są przeciwni przeniesieniu KWK Krupiński do Spółki Restrukturyzacji Kopalń

0 0
Związkowcy są przeciwni przeniesieniu KWK Krupiński do Spółki Restrukturyzacji Kopalń
Kopalnia Krupiński ma koncesje na wydobycie do 2030 r. (fot. PTWP)

• Związki zawodowe z Jastrzębskiej Spółki Węglowej sprzeciwiają się decyzji o przeniesieniu należącej do niej kopalni Krupiński w Suszcu do Spółki Restrukturyzacji Kopalń.
• Ich zdaniem byłoby równoznaczne z likwidacją zakładu.
• Związkowcy wskazują, że opracowania, w których stwierdzono trwałą nierentowność KWK Krupiński tworzone były w oparciu o dane z przełomu lat 2015-2016, czyli w okresie, gdy ceny węgla na światowych rynkach osiągnęły swoje minima.

Stanowisko w tej sprawie związkowcy przesłali w piątek (7.10) m.in. do premier Beaty Szydło i ministra energii Krzysztofa Tchórzewskiego.

W ocenie przedstawicieli związków zawodowych działających w JSW, decyzja w sprawie przyszłości kopalni Krupiński powinna zostać podjęta dopiero po analizie kształtowania się przyszłej sytuacji ekonomicznej tego zakładu w związku z poprawą koniunktury na rynku węgla koksującego i energetycznego.

- Ostateczna decyzja co do dalszego funkcjonowania tej kopalni powinna zapaść po dokonaniu pełnej analizy sytuacji ekonomicznej JSW SA oraz KWK Krupiński po pierwszym półroczu 2017 roku - czytamy w stanowisku podpisanym przez liderów reprezentatywnych organizacji związkowych w JSW.

Związkowcy wskazują, że opracowania, w których stwierdzono trwałą nierentowność KWK Krupiński tworzone były w oparciu o dane z przełomu lat 2015-2016, czyli w okresie, gdy ceny węgla na światowych rynkach osiągnęły swoje minima.

- Polepszająca się sytuacja na rynku węgla koksującego i energetycznego powoduje, że decyzja o likwidacji tej kopalni już w styczniu 2017 roku jest całkowicie nieracjonalna i nieuzasadniona ekonomicznie - napisano w stanowisku.

Jak podkreślają związkowcy, kopalnia Krupiński ma złoża sięgające 48 ton najwyższej jakości węgla koksowego oraz koncesje na wydobycie do 2030 r. Przy obecnym wydobyciu na poziomie 2 mln ton rocznie i koszcie wydobycia na poziomie niewiele ponad 200 zł za tonę, zakład ma - ich zdaniem - perspektywę opłacalnego funkcjonowania przez co najmniej kilkanaście lat. Jak zaznaczyli w stanowisku, KWK Krupiński nie graniczy z żadnym czynnym zakładem górniczym. To z kolei oznacza, że w przypadku jej likwidacji, złoża którymi obecnie dysponuje, zostałyby bezpowrotnie utracone.

Zamiar przekazania kopalni Krupiński do Spółki Restrukturyzacji Kopalń zarząd Jastrzębskiej Spółki Węglowej przedstawił 8 sierpnia. Procedura przeniesienia kopalni do SRK ma być przeprowadzona w 2017 roku. Spółka stoi na stanowisku, że kopalnia jest trwale nierentowna, a przeanalizowane scenariusze nie wykazują możliwości odzyskania rentowności w przyszłości.

Zarząd JSW przypomina, że przeniesienie Krupińskiego do SRK było jednym z punktów porozumienia z obligatariuszami oraz że suma strat zakładu w ostatnich 10 latach sięga ok. 900 mln zł. Kopalnia wydobywa głównie węgiel energetyczny, na który zapotrzebowanie maleje, a JSW chce skupić się na produkcji węgla koksowego, osiągającego wyższe ceny. Problemem jest także duże zanieczyszczenie surowca z Krupińskiego - sięgające w ubiegłym roku 59 proc., a w 2014 r. 63 proc.

SŁOWA KLUCZOWE

 

POLECAMY

KOMENTARZE (5)

 • Ile ,,Reprezentatywnych Organizacji związkowych"(zakładowyc oczywiście) zostanie bezpowrotnie utraconych po przeniesieniu tej kopalni do srk- tak pytam tylko?
 • Zwiazki będą walczyć do końca o swoje Firmy (nie mylić z pracownikami KWK) już dawno im nie zależy na tych dla których zostali powołani na swoje stanowiska, a i żeby było jasne bo napewno jakaś pała ze Zwiazków to przeczyta ŻADEN ZA WAMI NIE PÓJDZIE no chyba ze Mieciu emeryt z ZZ
 • Emeryty i ZZ niszczą do końca godność tej kopalni a tym razem jeszcze wraz z pracownikami. Do panów związkowców bo wiem, że to czytają: "MY JUŻ NIE CHCEMY PRACOWAĆ NA TEJ KOPALNI! - ZNISZCZYLIŚCIE JĄ KOLESIORSTWEM I WASZYMI CHORYMI INTERESAMI!!!" Do niedawna chciałem by to ocalało ale teraz gdy przejrzałem na oczy wolę 40 km mieć do pracy ale robić na normalnej kopalni a nie w tym gównie gdzie trzeba tyrać za trzech a sprzęt to na Guido lepszy mają. Dno, smród i pedały w związkach - tyle tu zostało proszę państwa. A no zapomniałbym o piz_deczkach w komorach i warsztatach bo Ci to się nie ruszą nawet jak będą kopalnie wysadzać.

POLECAMY

 • ZMIEŃ WIDOK:

 • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
 • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
  Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Rynek aptek Infodent24 House Market
  Portal Spożywczy Property Design Rynek Seniora Koszyk cenowy Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
 • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.