Związkowcy przed siedzibą Taurona. Jest stanowisko spółki

Przed siedzibą Tauron Polska Energia w Katowicach 4 września br. odbyła się pikieta związków zawodowych przeciwko „restrukturyzacji w spółkach grupy, polegającej na likwidacji miejsc pracy i prowadzącej do pogarszania sytuacji materialnej pracowników”.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Związkowcy przed siedzibą Taurona. Jest stanowisko spółki

PODZIEL SIĘ


Autor: Dariusz Ciepiela/JP

4 wrz 2015 11:56


Organizacje związkowe działające w grupie Tauron Polska Energia sprzeciwiają się ograniczaniu liczby pracowników. Jak podkreśla Andrzej Sikora, przewodniczący Solidarności w Tauron Wytwarzanie, tylko w spółkach Tauron Wytwarzanie i Tauron Dystrybucja w ciągu ostatnich 5 lat zatrudnienie zmniejszyło się ok. 3 tys. ludzi. W ubiegłym roku w niektórych spółkach oszczędności z tego tytułu wyniosły ok. 100 mln zł.

- Wprowadzane są programy dobrowolnych odejść. Ludzie, którzy zostają, mają coraz więcej obowiązków i odpowiedzialności, dojeżdżają do pracy po kilkadziesiąt kilometrów i nie dostają z tego tytułu żadnej rekompensaty. Ich płace zasadnicze stoją w miejscu - mówi Andrzej Sikora.

Zdaniem związkowców taka polityka zarządu Taurona i zarządów poszczególnych spółek prowadzi do pogarszania warunków pracy oraz do obniżenia jakości usług dla odbiorców energii.

Związkowcy domagają się też podpisania porozumienia, które określi zasady wzrostu płac w ciągu 5 lat oraz rozpoczęcia rzetelnego dialogu ze stroną społeczną. Tegoroczne negocjacje płacowe w większości spółek zakończyły się fiaskiem.

Jeden z pracowników, pan Marcin, zwrócił szczególną uwagę na to, że firmę stać na znaczne premie dla dyrekcji, a nie stać na podwyżki dla pracowników.

- Nie chcą nam dać nawet jednej złotówki za godzinę pracy, a to i tak mniej niż się domagaliśmy. Oficjalne średnie wynagrodzenie to 4 tys. zł, a w rzeczywistości nie dostajemy nawet 2 tys. W tym samym czasie prezesi dostają po 160 tys. - dodał.

- Pracuję w energetyce od trzydziestu lat, wczoraj miałem rocznicę. A teraz wstyd mi się przyznać, że pracuję w takiej firmie - mówi pan Józef, pracownik spółki Tauron. - Przez ostatnie pięć lat moja pensja nie tylko nie wzrosła, ale wręcz spadła o jakieś 10 proc. Co rusz zabierają nam kolejne świadczenia socjalne. Zrównanie płac rzeczywiście następuje - zrównanie do dołu.

- Pracodawcy nie chcą rozmawiać o realnym wzroście płac zasadniczych, mimo dobrych wyników finansowych podmiotów Grupy i systematycznym zmniejszaniu kosztów pracy - dodaje Andrzej Sikora.

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

1 komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.

sprzątającyrano 2015-10-02 12:46:01

A dlaczego nie idziecie z tym do Pani Premier Kopacz ? Przecież Platforma Obywatelska obiecywała wiele rzeczy. W dniu 30 września obecnego roku Rząd podpisał pakt dla Śląska w którym się mówi o powstaniu nowych koncernów paliwowo-energetycznych. Nie ma tam Tauronu ? Nie zapomnijcie o terminie wyborów 25 października 2015.