Związkowcy przed siedzibą Taurona. Jest stanowisko spółki

0 0

Przed siedzibą Tauron Polska Energia w Katowicach 4 września br. odbyła się pikieta związków zawodowych przeciwko „restrukturyzacji w spółkach grupy, polegającej na likwidacji miejsc pracy i prowadzącej do pogarszania sytuacji materialnej pracowników”.

Organizacje związkowe działające w grupie Tauron Polska Energia sprzeciwiają się ograniczaniu liczby pracowników. Jak podkreśla Andrzej Sikora, przewodniczący Solidarności w Tauron Wytwarzanie, tylko w spółkach Tauron Wytwarzanie i Tauron Dystrybucja w ciągu ostatnich 5 lat zatrudnienie zmniejszyło się ok. 3 tys. ludzi. W ubiegłym roku w niektórych spółkach oszczędności z tego tytułu wyniosły ok. 100 mln zł.

- Wprowadzane są programy dobrowolnych odejść. Ludzie, którzy zostają, mają coraz więcej obowiązków i odpowiedzialności, dojeżdżają do pracy po kilkadziesiąt kilometrów i nie dostają z tego tytułu żadnej rekompensaty. Ich płace zasadnicze stoją w miejscu - mówi Andrzej Sikora.

Zdaniem związkowców taka polityka zarządu Taurona i zarządów poszczególnych spółek prowadzi do pogarszania warunków pracy oraz do obniżenia jakości usług dla odbiorców energii.

Związkowcy domagają się też podpisania porozumienia, które określi zasady wzrostu płac w ciągu 5 lat oraz rozpoczęcia rzetelnego dialogu ze stroną społeczną. Tegoroczne negocjacje płacowe w większości spółek zakończyły się fiaskiem.

Jeden z pracowników, pan Marcin, zwrócił szczególną uwagę na to, że firmę stać na znaczne premie dla dyrekcji, a nie stać na podwyżki dla pracowników.

- Nie chcą nam dać nawet jednej złotówki za godzinę pracy, a to i tak mniej niż się domagaliśmy. Oficjalne średnie wynagrodzenie to 4 tys. zł, a w rzeczywistości nie dostajemy nawet 2 tys. W tym samym czasie prezesi dostają po 160 tys. - dodał.

- Pracuję w energetyce od trzydziestu lat, wczoraj miałem rocznicę. A teraz wstyd mi się przyznać, że pracuję w takiej firmie - mówi pan Józef, pracownik spółki Tauron. - Przez ostatnie pięć lat moja pensja nie tylko nie wzrosła, ale wręcz spadła o jakieś 10 proc. Co rusz zabierają nam kolejne świadczenia socjalne. Zrównanie płac rzeczywiście następuje - zrównanie do dołu.

- Pracodawcy nie chcą rozmawiać o realnym wzroście płac zasadniczych, mimo dobrych wyników finansowych podmiotów Grupy i systematycznym zmniejszaniu kosztów pracy - dodaje Andrzej Sikora.

SŁOWA KLUCZOWE

 

POLECAMY

KOMENTARZE (1)

  • A dlaczego nie idziecie z tym do Pani Premier Kopacz ? Przecież Platforma Obywatelska obiecywała wiele rzeczy. W dniu 30 września obecnego roku Rząd podpisał pakt dla Śląska w którym się mówi o powstaniu nowych koncernów paliwowo-energetycznych. Nie ma tam Tauronu ? Nie zapomnijcie o terminie wyborów 25 października 2015.

POLECAMY

  • ZMIEŃ WIDOK:

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Rynek aptek Infodent24 House Market
    Portal Spożywczy Property Design Rynek Seniora Koszyk cenowy Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.