Związkowcy PGNiG piszą list do prezesa: "Czym różnią się nasi ludzie od górników?"

0 0
Związkowcy PGNiG piszą list do prezesa: "Czym różnią się nasi ludzie od górników?"
Związkowcy spółek zależnych od PGNiG wezwali prezesa Woźniaka do do sprawiedliwego traktowania pracowników. (Fot.: mat. pras.)

• PGNiG zapowiedziało restrukturyzację Exalo Drilling i Geofizyki Kraków.
• Według związkowców to nieuczciwie, by pracownicy ponosili odpowiedzialność za błędy w zarządzaniu.
• "Czym różnią się nasi ludzie od górników?" - pytają pracownicy, sugerując, że górnictwo jest faworyzowaną branżą w naszym kraju, na co nie ma ich zgody.

W Exalo Drilling zapowiedziano zwolnienie ok. 900 pracowników, czyli 30 proc. załogi. Głównym powodem jest zła sytuacja ekonomiczna branży.

– Exalo głęboko się restrukturyzuje, dostosowuje do wymagań rynkowych. Działalność w usptreamie zwłaszcza w Europie siadła – przyznaje prezes PGNiG Piotr Woźniak.

Z kolei Geofizyka Kraków według opinii pracowników ma zostać zlikwidowana.

– Ogólnopolski Związek Zawodowy Górnictwa Naftowego i Gazownictwa, wyrażając głęboką troskę o los pracowników Exalo Drilling i Geofizyki Kraków, zwraca się do pana prezesa, aby w trybie nadzoru właścicielskiego podjął pan natychmiastowe i zdecydowane działania, które zapobiegną ogromnej krzywdzie załóg w trwającym procesie restrukturyzacji, którego efektem są zwolnienia grupowe – napisał do prezesa PGNiG Dariusz Matuszewski, przewodniczący Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa.

Czytaj też: Polska Spółka Gazownictwa, zwolnienia: Reforma uratuje miejsca pracy?

– Zakładowe organizacje związkowe Exalo Drilling i Geofizyki Kraków przedstawiły przyczyny aktualnej sytuacji i wiele koncepcji, których wdrożenie mogłoby zabezpieczyć zwalnianych pracowników. Załogi podmiotów PGNiG to ludzie doświadczeni i jednocześnie mają wiedzę o światowym rynku poszukiwań i wydobycia węglowodorów. Na sytuację tych podmiotów wpłynęły nie tylko zewnętrzne czynniki – dramatyczna sytuacja jest również efektem wieloletnich zaniedbań w obszarze inwestycyjnym, a także nietrafionych i nieprzemyślanych działań, których skutki mają ponieść obecnie wyłącznie pracownicy – zwraca uwagę związkowiec.

W piśmie do zarządu zauważa, że PGNiG SA jest bardzo bogatą spółką, a jej zysk – zgodnie ze słowami prezesa – jest efektem zaangażowania pracowników.

– Nie ma zgody na sytuację, w której w jednej Polsce, w jednej branży traktuje się ludzi w radykalnie inny sposób. Do naszego związku wpływa obecnie masa pism od zrozpaczonych pracowników i ich rodzin – stwierdza przewodniczący OZZ.

– Czym różnią się nasi ludzie od górników, dla których znalazły się środki na wypłatę czternastych pensji? Dlaczego zarząd PGNiG nie szuka przede wszystkim rozwiązań, które zabezpieczą przed biedą własnych pracowników? Czy nasze dzieci, ich przyszłość, codzienny byt i wykształcenie jest mniej ważne od dzieci górników? Czy to sprawiedliwe, że w jednym kraju, mimo wielu obietnic, nadal sprawiedliwość społeczna jest wyłącznie dla wybranych? – przytacza w liście słowa pracowników.

SŁOWA KLUCZOWE

 

POLECAMY

KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

POLECAMY

  • ZMIEŃ WIDOK:

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Rynek aptek Infodent24 House Market
    Portal Spożywczy Property Design Rynek Seniora Koszyk cenowy Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.