Związkowcy PGE przeciwni utworzeniu spółki do obsługi księgowej

0 0
Związkowcy PGE przeciwni utworzeniu spółki do obsługi księgowej
Fot. PTWP (Andrzej Wawok)

Grupa Kapitałowa PGE chce utworzyć spółkę, która będzie zajmowała się obsługą kadrową i księgową wszystkich podmiotów wchodzących w jej skład. Powstaniu tzw. Centrum Usług Wspólnych sprzeciwiają się związkowcy. Podkreślają, że obawiają się m.in. o miejsca pracy.

Jak poinformowała PAP rzeczniczka PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna S.A. Iwona Paziak, utworzenie Centrum Usług Wspólnych ma służyć poprawie efektywności i jakości obsługi kadrowej i księgowości w całej grupie kapitałowej. "Chcemy uspójnić i zestandaryzować pracę w tych obszarach" - podała rzeczniczka.

Nowa spółka powołana do tego celu - PGE Obsługa Księgowo-Kadrowa - ma skupiać pracowników z dotychczasowych działów księgowych i kadrowych z poszczególnych spółek należących do Grupy Kapitałowej PGE. "Projekt ma objąć całą Grupę Kapitałową PGE; dotyczy ok. 900 pracowników, to jest ok. 2 proc. wszystkich pracowników" - dodała Paziak.

Przeciwko takim rozwiązaniom protestują związkowcy. Na początku stycznia związkowcy m.in. z należącej do PGE Kopalnie Węgla Brunatnego Turów podęli uchwałę, w której domagają się zaprzestania wdrażania projektu związanego z utworzeniem Centrum Usług Wspólnych w zakresie obsługi kadrowej i księgowej. Związkowcy zagrozili przy tym pracodawcy wszczęciem sporu zbiorowego.

"Do dziś zarząd PGE miał odnieść się do naszych postulatów. Otrzymaliśmy jedynie pismo, w którym pracodawca twierdzi, że nie mamy podstaw prawnych do wszczęcia sporu zbiorowego. Dla nas to oznacza, że od środy jesteśmy z zarządem w sporze zbiorowym. Na razie swoje działania ograniczymy do oflagowania zakładów" - powiedział we wtorek PAP Wojciech Ilnicki, przewodniczący NSZZ "Solidarność" Kopalni Węgla Brunatnego Turów.

Ilnicki dodał, że protest popierają również organizacje związkowe m.in. w Elektrowni Turów w Bogatyni, kopalni i elektrowni w Bełchatowie czy elektrowni w Opolu. "19 stycznia organizacje związkowe mają spotkać się w Bełchatowie, by rozmawiać z pracodawcą" - mówił Ilnicki.

Związkowcy obawiają się, że utworzenie Centrum Usług Wspólnych w zakresie obsługi kadrowej i księgowej doprowadzi do zmniejszenia zatrudnienia. "W kopalni Turów zmiany dotkną około 100 osób. To kolejna restrukturyzacja, która może prowadzić do zmniejszenia liczby miejsc pracy, ja pamiętam, gdy w kopalni pracowało 6 tys. osób, dziś pracuje tu 2,7 tys. osób" - mówił Ilnicki.

Zdaniem związkowców, wbrew zapowiedziom zarządu, utworzenia Centrum Usług Wspólnych obniży jakość usług kadrowych i księgowych. "Już powstało w PGE Centrum Usług Wspólnych w zakresie IT, co spowodowało utratę miejsc pracy, a poziom usług w tym obszarze nie jest wyższy" - powiedział Ilnicki.

Rzeczniczka PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna podkreśliła, że powołanie Centrum Usług Wspólnych w zakresie obsługi kadrowej i księgowej nie jest projektem restrukturyzacyjnym. "Nie ma na celu zwalniania osób zatrudnionych obecnie w tych obszarach" - zapewniła Paziak.

SŁOWA KLUCZOWE

 

POLECAMY

KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

POLECAMY

  • ZMIEŃ WIDOK:

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Rynek aptek Infodent24 House Market
    Portal Spożywczy Property Design Rynek Seniora Koszyk cenowy Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.