Związkowcy okupują budynek Ministerstwa Zdrowia. Chcą rozmawiać z premier o problemach pracowników ochrony zdrowia

• Po spotkaniu Zespołu Trójstronnego ds. Ochrony Zdrowia kilku przedstawicieli NSZZ "Solidarność" zapowiedziało, że pozostaną w gmachu resortu zdrowia.
• Jak mówią, nie wyjdą bez możliwości poinformowania premier o problemach pracowników ochrony zdrowia.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Związkowcy okupują budynek Ministerstwa Zdrowia. Chcą rozmawiać z premier o problemach pracowników ochrony zdrowia

PODZIEL SIĘ


Autor: PAP/AT

19 wrz 2016 18:44


Przewodnicząca Krajowego Sekretariatu Ochrony Zdrowia NSZZ Maria Ochman powiedziała, że pozostanie kilkuosobowej delegacji NSZZ "Solidarność" w budynku resortu to próba zwrócenia uwagi na wciąż nierozwiązane, mimo zapowiedzi i obietnic zmian, problemy ochrony zdrowia.

Pytana, jak długo przedstawiciele NSZZ "Solidarność" planują pozostać w budynku MZ odpowiedziała: "Na pewno nie wyjdziemy stąd bez takiej możliwości, żebyśmy poinformowali o tym, co się dzieje - i w ministerstwie, i w naszych sprawach - panią premier".

Późnym wieczorem rzecznik resortu zdrowia Milena Kruszewska poinformowała, że obecnie nie toczą się rozmowy kierownictwa resortu zdrowia ze związkowcami. Zapewniła, że przedstawiciele ministerstwa są cały czas obecni w resorcie. "Czekamy na decyzję pań - czy zechcą zostać, czy zechcą odejść do domów" - powiedziała.

Do protestujących przyszła też poseł Ewa Tomaszewska (PiS), która rozmawiała zarówno ze związkowcami, jak i ministrem Konstantym Radziwiłłem oraz wiceministrem Piotrem Warczyńskim.

W środę (14 września) związkowcy wystosowali do premier Beaty Szydło pismo, w którym również prosili o pilne spotkanie w sprawie problemów polskiej służby zdrowia.

Czytaj też: Należy określić maksymalny czas pracy lekarzy

Resort zdrowia potwierdził, że poniedziałkowe spotkanie ze związkowcami się zakończyło.

NSZZ "Solidarność" w poniedziałek (19 września) wydała komunikat, w którym podkreślono: "Mamy pełną świadomość, że po ośmiu latach dewastacyjnej polityki kolejnych rządów PO-PSL nie nastąpi radykalna zmiana na lepsze. Nie formułujemy postulatów niemożliwych do realizacji - oczekujemy jedynie realizacji programu wyborczego Prawa i Sprawiedliwości oraz obietnic złożonych naszemu środowisku w expose pani premier".

Związkowcy domagają się podwyżki wynagrodzeń wszystkich pracowników zatrudnionych w placówkach ochrony zdrowia i "radykalnego przyspieszenia" prac nad ustawą o minimalnym wynagrodzeniu w ochronie zdrowia.

Chcą także przygotowania i uchwalenia ustawy o sieci szpitali, zwiększenia finansowania Państwowego Ratownictwa Medycznego oraz utrzymania dotychczasowych zadań Państwowej Inspekcji Sanitarnej.

Zespół Trójstronny ds. Ochrony Zdrowia działa od lutego 2005 r. Z powodów organizacyjnych i merytorycznych umiejscowiony jest przy Ministerstwie Zdrowia, które zapewnia jego obsługę w formie sekretariatu. Zadaniem Zespołu jest wypracowanie wspólnego stanowiska w sprawach ważnych z punktu widzenia interesów pracowników i pracodawców, w zakresie obszaru obejmującego ochronę zdrowia.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.