wnp.pl

Związkowcy nie wywalczyli podwyżki. I to też jest sukces

0 0
Związkowcy nie wywalczyli podwyżki. I to też jest sukces

Pracownicy i zarząd PGNiG dali przykład, m.in. górnikom z kopalń węgla kamiennego, jak należy rozwiązywać kwestie płacowe w sytuacji, gdy otoczenie rynkowe nie sprzyja. Czasem bowiem wielkim sukcesem biznesowym dla spółki może być to, że nie będzie podwyżki uposażeń.

Związkowcy z PGNiG domagali się podwyżki płac o 5,59 proc. Niby niezbyt dużo, ale biorąc pod uwagę liczbę zatrudnionych w spółce, w skali roku chodziło o dziesiątki milionów złotych dodatkowych kosztów. Podwyżki jednak nie będzie. A przecież biorąc pod uwagę znaczenie Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa dla gospodarki kraju, to ewentualny twardy protest pracowników PGNiG miałby prawdopodobnie duże szanse powodzenia. Większe niż strajki górnicze i wcale nie musiałby polegać na blokowaniu torów. Tyle, że mogło by to być pyrrusowe zwycięstwo.

Czytaj też: Spór w PGNiG zakończony brakiem podwyżek. "Sukces zarządu i rozwaga pracowników"

Jak się udało przekonać związkowych działaczy?

- Przede wszystkim zarząd miał mocne argumenty. Nie było stwierdzenia nie, bo nie. Wszystko zostało dokładnie wyliczone i przedstawione. Wiadomo, co podwyżka w proponowanej przez związki skali oznaczałaby dla spółki - mówi nam osoba znająca kulisy negocjacji.

W ostatnim czasie (a dokładnie po agresji Rosji na Ukrainę) cena ropy zaczęła gwałtownie spadać. Surowiec jest o dwadzieścia procent tańszy, niż przed kilkoma jeszcze miesiącami. To odbije się z pewnością na finansach PGNiG. Będzie to widoczne w wynikach, jeśli nie poprzedniego, to już z pewnością obecnego kwartału. A trzeba pamiętać, że to sprzedaż ropy napędzała zyski PGNiG.

Biorąc pod uwagę wyzwania związane z poszukiwaniem konwencjonalnych i niekonwencjonalnych złóż gazu, PGNiG obecnie zwyczajnie nie stać nawet na niewielkie podwyżki. Zwłaszcza, że mają one permanentny charakter. To znaczy w przypadku pogorszenia wyników finansowych nie ma możliwości zamrożenia ich.

Czytaj też: Steinhoff: PGNiG musi zracjonalizować zatrudnienie

Taki casus miał zresztą przypadek w kopalniach. Płace były podnoszone, bo chwilowo koniunktura sprzyjała. Stopień wzrostów był nieadekwatnym do wyników i sytuacji makroekonomicznej. Dziś jakakolwiek próba zamrożenia, czy zniesienia absurdalnych przywilejów rozbija się o górnicze protesty.

Czy decyzja o braku podwyżek w PGNiG jest podjęta na dłużej? Trudno powiedzieć. W przyszłym roku z pewnością związkowcy przypomną o swoich postulatach.

Całość czytaj tutaj.

SŁOWA KLUCZOWE

 

POLECAMY

KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

POLECAMY

  • ZMIEŃ WIDOK:

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Rynek aptek Infodent24 House Market
    Portal Spożywczy Property Design Rynek Seniora Koszyk cenowy Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.