Związkowcy kopalni Brzeszcze: Żadnych negocjacji przed rozstrzygnięciem przetargu

Zarząd kopalni Brzeszcze zaprosił związki zawodowe do negocjacji w sprawie sprzedaży zakładu. Te odmówiły, oceniając rozmowy przed wybraniem oferty kupna za przedwczesne.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Związkowcy kopalni Brzeszcze: Żadnych negocjacji przed rozstrzygnięciem przetargu

PODZIEL SIĘ


Autor: PAP/JP

22 wrz 2015 12:39


Wstępne oferty na kupno kopalni Brzeszcze złożyły: Węglokoks Kraj, spółka celowa Tauronu - RSG i należąca do Michała Sołowowa FTF Columbus. Negocjacje z oferentami trwają od połowy miesiąca. Na wtorek związki zostały zaproszone na trójstronne spotkanie, na którym omówiony i przedstawiony miał zostać obecny stan negocjacji w zakresie dotyczącym wielkości zatrudnienia, spraw pracowniczych i socjalnych.

W spotkaniu mieli uczestniczyć przedstawiciele SRK, potencjalnych inwestorów oraz strona społeczna. Rzecznik SRK Witold Jajszczok zapowiadał, że chodzi o zakomunikowanie związkom spraw do tej pory negocjowanych między spółką, a potencjalnymi inwestorami.

- Choć oczywiście nie wykluczamy, że związki zawodowe będą miały swoje zdanie, które zostanie wzięte pod uwagę, ale nie nazwałbym tego trójstronnymi negocjacjami - mówił.

Trójstronne spotkanie

We wtorek (22 września) komitet protestacyjno-strajkowy kopalni Brzeszcze poinformował natomiast, że nie zgadza się na negocjacje z potencjalnym nabywcą kopalni do czasu ostatecznego rozstrzygnięcia przetargu na kupno zakładu.

- 21 września reprezentanci związków zawodowych z KWK Brzeszcze otrzymali zaproszenie od zarządu Spółki Restrukturyzacji Kopalń na trójstronne spotkanie z udziałem jednego z potencjalnych inwestorów. W ocenie Sztabu Protestacyjno-Strajkowego prowadzenie takich negocjacji przed ostatecznym wskazaniem przez sprzedającego, która z trzech ofert kupna kopalni Brzeszcze zostanie wybrana, jest przedwczesne - napisali związkowcy.

Przypomnieli przy tym, że integralną częścią oferty sprzedaży zakładu jest plan naprawczy kopalni opracowany przez zarząd SRK i zaakceptowany przez stronę społeczną.

"W związku z powyższym oraz ustaleniami ze spotkania z 15 września Sztab Protestacyjno-Strajkowy KWK Brzeszcze żąda spotkania z zarządem SRK po zakończonych negocjacjach" - napisali przedstawiciele sztabu.

Porozumienie ze związkami

Biorąc pod uwagę zasygnalizowane w poniedziałek przez SRK przedłużenie procesu negocjacyjnego związkowcy zaproponowali datę takiego spotkania - 29 września. W poniedziałek 21 września spółka sygnalizowała, że proces negocjacji z oferentami dotyczących sprzedaży kopalni Brzeszcze przedłuży się o dwa-trzy dni. Umowa sprzedaży zamiast pierwotnie planowanego 25 września ma natomiast zostać podpisana do końca miesiąca. W negocjacjach uczestniczą cały czas wszyscy trzej oferenci.

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

2 komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.

Górnik 2015-09-23 15:30:57

za dużo władzy masz wujka w zarządzie to się pniesz jak ci pasuje.A zwykły pracownik na zapiepsza na ich wypłaty

Górnik 2015-09-23 08:29:02

Związki na bruk. 5000 tys to dla nich mało w nierentownej kopalni. Śmiechu warte!!!