wnp.pl

Związkowcy chcą ograniczenia umów o pracę na czas określony

0 0
Związkowcy chcą ograniczenia umów o pracę na czas określony

20 lutego w Sejmie odbyło się drugie posiedzenie Parlamentarnego Zespołu Związkowego, w którym brały udział władze OPZZ.

Kluczową kwestią, na której skupili się związkowcy, było ograniczenie umów na czas określony. Związkowcy chcą, aby łączny czas zatrudnienia pracownika na podstawie umowy o pracę na czas określony u danego pracodawcy nie mógł przekraczać 24 miesięcy. Przekroczenie tego terminu miałoby być równoznaczne w skutkach prawnych z zawarciem umowy o pracę na czas nieokreślony.

Na spotkaniu Zespołu omówiono też projekt wprowadzenia minimalnej płacy godzinowej, której od wielu miesięcy domaga się OPZZ. Obecnie trwają prace nad ustawą wspólnie przygotowywaną przez OPZZ i SLD. Ustawa dotyczyłaby wszystkich rodzajów umów cywilnoprawnych.

Wysokość wynagrodzenia za godzinę pracy osoby wykonującej pracę zarobkową byłaby liczona w oparciu o roczne minimalne wynagrodzenie w ramach umów etatowych podzielone przez średnią liczbę przepracowanych godzin. Obecnie byłaby to kwota nieznacznie przekraczająca 10 zł, przy czym OPZZ chciałoby podwyższyć miesięczną płacę minimalną do poziomu 50% średniego wynagrodzenia. Gdyby tak się stało, minimalna płaca godzinowa przekroczyłaby 11 zł.

Inną propozycją, przygotowaną wspólnie przez OPZZ i SLD było podniesienie minimalnej emerytury o 200 zł. Propozycja przewiduje, aby na podwyżkę emerytur przeznaczyć 1,8 mld zł środków, które wpłynęły do ZUS z otwartych funduszy emerytalnych.

 

POLECAMY

KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

POLECAMY

  • ZMIEŃ WIDOK:

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Rynek aptek Infodent24 House Market
    Portal Spożywczy Property Design Rynek Seniora Koszyk cenowy Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.