Związkowcy chcą ograniczenia umów o pracę na czas określony

20 lutego w Sejmie odbyło się drugie posiedzenie Parlamentarnego Zespołu Związkowego, w którym brały udział władze OPZZ.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Związkowcy chcą ograniczenia umów o pracę na czas określony

PODZIEL SIĘ


Autor: WNP.pl

wnp.pl

24 lut 2014 8:34


Kluczową kwestią, na której skupili się związkowcy, było ograniczenie umów na czas określony. Związkowcy chcą, aby łączny czas zatrudnienia pracownika na podstawie umowy o pracę na czas określony u danego pracodawcy nie mógł przekraczać 24 miesięcy. Przekroczenie tego terminu miałoby być równoznaczne w skutkach prawnych z zawarciem umowy o pracę na czas nieokreślony.

Na spotkaniu Zespołu omówiono też projekt wprowadzenia minimalnej płacy godzinowej, której od wielu miesięcy domaga się OPZZ. Obecnie trwają prace nad ustawą wspólnie przygotowywaną przez OPZZ i SLD. Ustawa dotyczyłaby wszystkich rodzajów umów cywilnoprawnych.

Wysokość wynagrodzenia za godzinę pracy osoby wykonującej pracę zarobkową byłaby liczona w oparciu o roczne minimalne wynagrodzenie w ramach umów etatowych podzielone przez średnią liczbę przepracowanych godzin. Obecnie byłaby to kwota nieznacznie przekraczająca 10 zł, przy czym OPZZ chciałoby podwyższyć miesięczną płacę minimalną do poziomu 50% średniego wynagrodzenia. Gdyby tak się stało, minimalna płaca godzinowa przekroczyłaby 11 zł.

Inną propozycją, przygotowaną wspólnie przez OPZZ i SLD było podniesienie minimalnej emerytury o 200 zł. Propozycja przewiduje, aby na podwyżkę emerytur przeznaczyć 1,8 mld zł środków, które wpłynęły do ZUS z otwartych funduszy emerytalnych.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.