Związkowcy bronią kopalni Brzeszcze przed S1

Jeżeli droga ekspresowa S1 zostanie zbudowana na terenie pól wydobywczych kopalni Brzeszcze, może to oznaczać likwidację tego zakładu i utratę ponad tysięcy miejsc pracy - alarmuje tamtejsza Solidarność.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Związkowcy bronią kopalni Brzeszcze przed S1

PODZIEL SIĘ


Autor: wnp.pl/Jerzy Dudała

27 lut 2013 0:57


Związkowcy powołali komitet obrony kopalni i zbierają podpisy pod apelem do Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad (GDDKiA). Mają ich już kilka tysięcy. Kontrowersje wokół liczącego zaledwie 40 km trasy S1, który ma połączyć Mysłowice i Bielsko-Białą, trwają od 2008 roku.

Droga miała być gotowa na Mistrzostwa Europy w Piłce Nożnej Euro 2012, ale przeszkodziły protesty mieszkańców kolejnych gmin, przez które miałaby ona przebiegać, a także protesty ekologów, a nawet UNESCO, gdyż w jednym z wariantów trasa miałaby sąsiadować z byłym obozem koncentracyjnym w Brzezince.

Jesienią ubiegłego roku, po miesiącach impasu, GDDKiA przedstawiła cztery nowe warianty budowy feralnego odcinka. Projekt przedstawiony przez GDDKiA stanowi poważne zagrożenie dla kopalni Brzeszcze, należącej do Kompanii Węglowej. W trzech z czterech zaproponowanych wariantów trasa S1 przecina pola wydobywcze kopalni, skracając jej żywotność o minimum 10 lat.

- W zależności od wariantu budowa tej drogi zablokuje nam możliwość wydobycia od 13 do 14 mln ton węgla - mówi Stanisław Kłysz, przewodniczący Solidarności w kopalni Brzeszcze i wiceszef górniczej Solidarności.

Obecnie kopalnia Brzeszcze zatrudnia ponad 3 tys. pracowników, a żywotność kopalni szacowana jest na ok. 33 lata. - Jeżeli, nie daj Boże, nasza kopalnia zostanie zlikwidowana, pracę straci nie tylko 3 tysiące górników. Pamiętajmy, że jedno miejsce pracy w przemyśle ciężkim generuje 3-4 etaty w usługach, handlu, transporcie, itd. Droga jest potrzebna i z tym nikt nie polemizuje, ale nie może być ona budowana takim kosztem - dodaje Kłysz.

Podkreśla, że ratunkiem dla kopalni jest wariant A przebiegu ekspresówki, który w całości omija gminę Brzeszcze i pola wydobywcze tamtejszej kopalni.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.