Związkowcy będą walczyć o składki od umów o dzieło

Pracodawcy zatrudniający na umowę o pracę oraz umowę zlecenie muszą ponosić koszty płacenia składek. Związkowcy próbują przeforsować pomysł płacenia składek od umowy o dzieło.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Związkowcy będą walczyć o składki od umów o dzieło

PODZIEL SIĘ


Autor: Przegląd prasy/ Dziennik Gazeta Prawna

29 maj 2013 14:52


Dzisiaj rozpoczną się rozmowy w sprawie zmiany systemu ubezpieczeń społecznych, projekt przygotowany przez Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej, chce ukrócić praktyki przedsiębiorców, którzy przy umowie zlecenie odprowadzają składki na ubezpieczenie tylko od pierwszego z kilku zawartych kontraktów, opiewającego na najniższą kwotę.

- To krok w dobrą stronę. Ale nie można zapominać o osobach zatrudnionych na podstawie umowy o dzieło. To właśnie ta grupa osób jest poszkodowana, bo chociaż pracuje, to na ich konto emerytalne w ZUS nie wpływa nawet złotówka - tłumaczy dla „Dziennika Gazety Prawnej" Andrzej Strębski, ekspert ubezpieczeniowy OPZZ, członek zespołu ubezpieczeń społecznych.

Związkowcy apelują, że pozostawienie umowy o dzieło bez składek społecznych, spowoduje wzrost zainteresowania przedsiębiorców tego typu formą kontraktu.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.