wnp.pl

Związkowcy ArcelorMittal walczą o ochronę 7 tysięcy miejsc pracy

0 0
Związkowcy ArcelorMittal walczą o ochronę 7 tysięcy miejsc pracy
Fot. PTWP (Andrzej Wawok)

Działające w ArcelorMittal Poland związki zawodowe wysłały do premier Ewy Kopacz list z wezwaniem do wsparcia rodzimego przemysłu metalurgicznego.

W liście podpisanym przez przewodniczących 6 związkowych central związkowcy wskazują na trudniejsze niż na innych kontynentach warunki działania przemysłu i wynikający z tego brak konkurencyjności. Autorzy listu podają przykład cen energii, które w UE są trzykrotnie wyższe niż w Stanach Zjednoczonych.

"W ciągu 10 miesięcy 2014 r. import stali do UE wzrósł o 22 proc. rok do roku. W tym samym czasie do Polski wjechało o 19 proc. więcej stali z importu niż w roku 2013. Rośnie import z krajów spoza Unii Europejskiej. Również Chiny, pomimo mniejszego zapotrzebowania na stal u siebie, nie ograniczyły jej produkcji, a zwiększyły eksport. Niestety nie mamy odpowiednich mechanizmów, które pozwoliłyby nam chronić nasz rodzimy przemysł" - napisano w liście.

Związkowcy przypominają o sytuacji ArcelorMittal Poland, który w połowie 2016 roku będzie musiała wyłączyć z eksploatacji jedyny działający jeszcze w Hucie Sendzimira w Krakowie wielki piec. Jednostka ta dochodzi do końca swego cyklu produkcyjnego i jej dalsze funkcjonowanie jest uzależnione od gruntownej modernizacji. To wymaga dużych nakładów, zwiększanych jeszcze przez kolejne inwestycje proekologiczne w innych zakładach, które są wymuszane przez zaostrzanie przez Unię Europejską celów ochrony klimatu.

Związkowcy przypominają, że w grę wchodzi ochrona 7 tysięcy miejsc pracy w hucie i pracujących na jej rzecz firmach. "Kwota ponad 400 mln euro, która powinna zostać wydatkowana tylko na projekty ochrony środowiska w zakładach ArcelorMittal w Polsce w ciągu najbliższych 4 lat jest poza zasięgiem firmy w której pracujemy i która właśnie wychodzi, nie bez uszczerbku, z największego w historii metalurgii kryzysu. (…) Bez wsparcia polskiego rządu i przyznania polskiemu hutnictwu środków z unijnych funduszy przeznaczonych na ochronę środowiska nie będzie to jednak możliwe. Oznacza to także, że krakowski oddział ArcelorMittal Poland ze zintegrowanego producenta stali zmieni się w zakład przetwórczy składający się z dwóch walcowni" - napisali związkowcy.

Cały tekst przeczytasz na wnp.pl

SŁOWA KLUCZOWE

 

POLECAMY

KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

POLECAMY

  • ZMIEŃ WIDOK:

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Rynek aptek Infodent24 House Market
    Portal Spożywczy Property Design Rynek Seniora Koszyk cenowy Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.