Związki zawodowe nie radzą sobie w Polsce

0 0
Związki zawodowe nie radzą sobie w Polsce

Trudny dialog z rządem i pracodawcami sprawia, że organizacje pracowników coraz częściej korzystają z możliwości działania na forum międzynarodowym - podaje "Dziennik Gazeta Prawna".

Dotychczas z Polski do Międzynarodowej Organizacji Pracy trafiło kilkanaście skarg i zażaleń. Polska ratyfikowała ponad 80 konwencji opisujących uprawnienia związane z zatrudnieniem i zabezpieczeniem społecznym. MOP kontroluje, czy krajowe rozwiązania są z nimi zgodne.

Związkowcy szukają też pomocy w Komisji Europejskiej. Na rozstrzygnięcie czekają właśnie dwie skargi wniesione przez NSZZ „Solidarność". Pierwsza dotyczy złej implementacji przepisów dyrektywy ograniczającej pracę na podstawie umów na czas określony. Druga - pozbawienia ochrony przedstawicieli pracowników negocjujących z pracodawcą wydłużenie okresów rozliczeniowych czasu pracy.

Mało popularnym sposobem rozwiązania konfliktu w firmie międzynarodowej może być skorzystanie z krajowego punktu kontaktowego (KPK) OECD, który działa w Polsce od 2001 r. przy Polskiej Agencji Informacji i Inwestycji Zagranicznych. Jego celem jest zapewnienie przestrzegania wytycznych OECD i rozpatrywanie skarg przeciwko działaniom przedsiębiorstw wielonarodowych, które je naruszają. Zajmował się on sprawą molestowania we Frito Lay czy zwolnieniem działacza związkowego przez UPC.

Więcej: gazetaprawna.pl

 

POLECAMY

KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

POLECAMY

  • ZMIEŃ WIDOK:

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Rynek aptek Infodent24 House Market
    Portal Spożywczy Property Design Rynek Seniora Koszyk cenowy Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.