Związki zawodowe nie radzą sobie w Polsce

Trudny dialog z rządem i pracodawcami sprawia, że organizacje pracowników coraz częściej korzystają z możliwości działania na forum międzynarodowym - podaje "Dziennik Gazeta Prawna".
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Związki zawodowe nie radzą sobie w Polsce

PODZIEL SIĘ


Autor: przegląd prasy/Dziennik Gazeta Prawna

14 lis 2013 10:19


Dotychczas z Polski do Międzynarodowej Organizacji Pracy trafiło kilkanaście skarg i zażaleń. Polska ratyfikowała ponad 80 konwencji opisujących uprawnienia związane z zatrudnieniem i zabezpieczeniem społecznym. MOP kontroluje, czy krajowe rozwiązania są z nimi zgodne.

Związkowcy szukają też pomocy w Komisji Europejskiej. Na rozstrzygnięcie czekają właśnie dwie skargi wniesione przez NSZZ „Solidarność". Pierwsza dotyczy złej implementacji przepisów dyrektywy ograniczającej pracę na podstawie umów na czas określony. Druga - pozbawienia ochrony przedstawicieli pracowników negocjujących z pracodawcą wydłużenie okresów rozliczeniowych czasu pracy.

Mało popularnym sposobem rozwiązania konfliktu w firmie międzynarodowej może być skorzystanie z krajowego punktu kontaktowego (KPK) OECD, który działa w Polsce od 2001 r. przy Polskiej Agencji Informacji i Inwestycji Zagranicznych. Jego celem jest zapewnienie przestrzegania wytycznych OECD i rozpatrywanie skarg przeciwko działaniom przedsiębiorstw wielonarodowych, które je naruszają. Zajmował się on sprawą molestowania we Frito Lay czy zwolnieniem działacza związkowego przez UPC.

Więcej: gazetaprawna.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.