Związki z Kompanii Węglowej wejdą w spór zbiorowy z pracodawcą

Wszystkie związki zawodowe działające w Kompanii Węglowej (KW) wejdą w spór zbiorowy z pracodawcą - zdecydowali w piątek związkowcy na posiedzeniu wspólnego sztabu protestacyjno-strajkowego.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Związki z Kompanii Węglowej wejdą w spór zbiorowy z pracodawcą

PODZIEL SIĘ


Autor: PAP

22 lis 2013 14:12


Związki sprzeciwiają się restrukturyzacji firmy na zasadach proponowanych przez zarząd. Najprawdopodobniej w środę 27 listopada w kopalniach spółki odbędą się tzw. masówki - spotkania informacyjne dla pracowników, podczas których związkowcy poinformują o podjętych działaniach.

"Zdecydowaliśmy, że wszystkie centrale związkowe będą działać razem i razem bronić miejsc pracy w Kopalni Węglowej" - powiedział po piątkowym spotkaniu szef górniczej Solidarności Jarosław Grzesik.

W wtorek zarząd spółki przyjął kluczowe założenia projektu programu restrukturyzacji KW do 2020 r. Dzień wcześniej plany te poznała Rada Pracowników. Chodzi m.in. o łączenie ze sobą kopalń, redukcję zatrudnienia w administracji o ponad tysiąc osób, ograniczenie przyjęć do pracy wyłącznie do absolwentów szkół oraz zamrożenie płac, a wcześniej obniżkę wynagrodzeń o ok. 2 proc. poprzez likwidację niektórych świadczeń. Liczba ścian wydobywczych ma być ograniczona o jedną trzecią. Kopalnia Knurów-Szczygłowice może zostać sprzedana.

Czytaj też:Będzie spór zbiorowy w Kompanii Węglowej

Według informacji związkowców, w poniedziałek w KW odbędzie się kolejne spotkanie zarządu ze stroną społeczną, którego tematem będzie m.in. planowana redukcja zatrudnienia w administracji spółki o 1020 pracowników.

"Bezpośrednio po tym spotkaniu ponownie zbierze się międzyzwiązkowy sztab. Natomiast najprawdopodobniej w środę we wszystkich kopalniach i zakładach należących do Kompanii przeprowadzone zostaną masówki, podczas których będziemy rozmawiać z załogami o naszych dalszych działaniach" - zapowiedział Grzesik.

Od 24 października we wszystkich jednostkach organizacyjnych KW trwa pogotowie strajkowe. Niespełna tydzień później związkowcy powołali wspólny, międzyzwiązkowy sztab protestacyjno-strajkowy. Związkowcy podkreślają, że jeżeli zarząd nie rozpocznie rzeczywistego dialogu z pracownikami na temat restrukturyzacji firmy, to są przygotowani na rozpoczęcie akcji protestacyjnych.

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.