ZNP prosi prezydenta i przewodniczącego RDS o dyskusję nt. zmian w edukacji

0 0
ZNP prosi prezydenta i przewodniczącego RDS o dyskusję nt. zmian w edukacji
- Jesteśmy przekonani, że forum dialogu na temat kierunków polskiej edukacji będzie wykraczać poza horyzont bieżącej polityki - napisał prezes ZNP Sławomir Broniarz. /Fot. ZNP

Związek Nauczycielstwa Polskiego poprosił prezydenta Andrzeja Dudę o powołanie Edukacyjnego Okrągłego Stołu w związku z planami dot. edukacji. Związek poprosił też przewodniczącego Rady Dialogu Społecznego Piotra Dudę o zwołanie posiedzenia Rady.

Jak poinformowała rzeczniczka prasowa ZNP Magdalena Kaszulanis, w liście do prezydenta Andrzeja Dudy prezes związku Sławomir Broniarz zwrócił się z wnioskiem o zainaugurowanie debaty w postaci Edukacyjnego Okrągłego Stołu.

- Jesteśmy przekonani, że takie forum dialogu na temat kierunków i wyzwań polskiej edukacji będzie wykraczać poza horyzont bieżącej polityki i sprzyjać budowaniu społecznego porozumienia - napisał Broniarz.

Wyraził też nadzieję, że prezydent będzie kontynuował tradycję rozmów o edukacji w Pałacu Prezydenckim.

- Mamy w pamięci rok 2008, kiedy Lech Kaczyński na prośbę Związku Nauczycielstwa Polskiego zwołał debatę i wziął udział w obradach Edukacyjnego Okrągłego Stołu - zwrócił uwagę prezes Związku.

Zmiany wymagają dyskusji

List ws. zmian w oświacie prezes ZNP Sławomir Broniarz i przewodniczący OPZZ Jan Guz skierowali także do przewodniczącego Rady Dialogu Społecznego Piotra Dudy.

- Wnosimy o zwołanie posiedzenia Rady w związku z planowanymi zmianami w edukacji w zakresie obowiązku szkolnego oraz ustroju szkolnego - czytamy w liście do Piotra Dudy.

Zdaniem autorów listu, zmiany zapowiadane przez przedstawicieli nowego rządu, dotyczą kilku milionów Polaków i wywołują wiele negatywnych emocji wśród rodziców i pracowników oświaty.

- Jesteśmy przekonani, że obecne zapowiedzi zmian w oświacie wymagają głębokiego namysłu, starannych analiz i szerokiej dyskusji wszystkich zainteresowanych środowisk, w tym strony społecznej i rządowej. Naszym zdaniem, Rada Dialogu Społecznego powinna stać się forum dialogu w zakresie planowanych zmian w edukacji - napisali.iem skąd ten nagły pośpiech - powiedział przewodniczący Rady Dialogu Społecznego.

Atmosfera nie sprzyja rozwojowi

W swoim liście zauważyli, że zapowiedź likwidacji gimnazjów oraz wycofania sześciolatków ze szkół podstawowych wywołuje wiele negatywnych emocji wśród rodziców i pracowników oświaty, oznacza bowiem radykalną zmianę obecnej struktury ustroju szkolnego oraz wieku debiutu szkolnego.

- Tymczasem atmosfera niepewności nie sprzyja budowaniu społecznego porozumienia. Edukacja nie znosi rewolucyjnych zmian i nieoczekiwanych zwrotów. Rozwija się pomyślnie tylko w atmosferze spokoju, stabilizacji, ciągłości planów i konsekwencji w ich realizacji - czytamy.

SŁOWA KLUCZOWE

 

POLECAMY

KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

POLECAMY

  • ZMIEŃ WIDOK:

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Rynek aptek Infodent24 House Market
    Portal Spożywczy Property Design Rynek Seniora Koszyk cenowy Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.