ZNP: Joanna Kluzik-Rostkowska zlekceważyła związki zawodowe

0 0

- Minister edukacji całkowicie zignorowała żądanie spojrzenia na oświatę z szerszej perspektywy i odniesienia się do związkowych postulatów, które powinny być fundamentem zmian - podsumował ZNP spotkanie związkowców z Joanną Kluzik-Rostkowską.

ZNP: Joanna Kluzik-Rostkowska zlekceważyła związki zawodowe
fot.znp.edu.pl

16 lipca 2015 r. z inicjatywy ministra edukacji narodowej Joanny Kluzik-Rostkowska odbyło się spotkanie przedstawicieli nauczycielsich związków zawodowych, które zgodnie z zapowiedziami ministerstwa miało być poświęcone zaprojektowaniu zmian doskonalących system polskiej oświaty.

Związek Nauczycielstwa Polskiego przyjął to zaproszenie z nadzieją na rozpoczęcie realnych prac w tym obszarze. ZNP reprezentowali Sławomir Broniarz, Krzysztof Baszczyński, Grzegorz Gruchlik, Andrzej Kupczak, Dorota Kurzawa, Elżbieta Markowska, Aneta Mastalerz, Ewa Suchań, Joanna Wąsala i Ewa Ziółkowska.

Minister nie chciała rozmawiać o postulatach związkowców

- Zaproponowana przez ministerstwo formuła spotkania zaskoczyła nas, a tematyka całkowicie odbiegała od postulatów formułowanych przez związki zawodowe od wielu miesięcy. Już na wstępie spotkania jasnym stało się, że pani minister nie jest gotowa do dialogu i nie chce rozmawiać o niczym poza narzuconymi przez nią samą tematami - informował ZNP.

Jak podał związek wybór tematów nie podlegał żadnej dyskusji, mimo że związki jasno wyrażały swój sprzeciw wobec tak fragmentarycznego potraktowania problemu.

- Szefowa resortu całkowicie zignorowała żądanie spojrzenia na to z szerszej perspektywy i odniesienia się do związkowych postulatów, które powinny być fundamentem zmian w oświacie. Podczas spotkania Związek Nauczycielstwa Polskiego podkreślał, że bez ich uwzględnienia z pewnością nie uda się uzdrowić systemu, a podejmowane wysiłki będą miały jedynie pozorny charakter. Niestety, po stronie ministerialnej nie znaleźliśmy partnera gotowego do otwartej rozmowy - stwierdzili związkowcy.

Związkowcy: zachowanie minister pozostawia wiele do życzenia

Jak wyjaśnił ZNP sposób potraktowania przez minister partnerów związkowych odbiegał od przyjętych standardów dotyczących dialogu społecznego i pozostawiał wiele do życzenia.

- Z zażenowaniem przyjęliśmy zaprezentowany przez nią sposób narracji i przywoływane argumenty. Mimo to po zakończeniu spotkania ZNP postanowił, że po raz kolejny na ręce pani minister prześle swoje postulaty dotyczące zmian w zakresie wzrostu nakładów na edukację w budżecie państwa, zahamowania procesu prywatyzacji oświaty, zwiększenia roli nadzoru pedagogicznego w szkole oraz poprawy warunków pracy nauczycieli i pracowników niepedagogicznych - poinformował związek.

- Ufamy, że pani minister zreflektuje się i wreszcie z uwagą pochyli nad zagadnieniami, których rozwiązanie stanie się rzeczywistą gwarancją jakości pracy szkoły służącej dobru ucznia - dodał ZNP.

SŁOWA KLUCZOWE

 

POLECAMY

KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

POLECAMY

  • ZMIEŃ WIDOK:

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Rynek aptek Infodent24 House Market
    Portal Spożywczy Property Design Rynek Seniora Koszyk cenowy Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.