wnp.pl

Ziętek: Nie wiem, jak inne związki, ale my to porozumienie podpiszemy

0 0
Ziętek: Nie wiem, jak inne związki, ale my to porozumienie podpiszemy
- Umiemy się bić, ale wiemy też, kiedy trzeba zawrzeć kompromis - mówi Bogusław Ziętek. (Fot.: PTWP, Andrzej Wawok)

• Zdaniem Bogusława Ziętka, szefa Sierpnia 80 górnicy nie są zadowoleni z zawieszenia czternastki, ale rozumieją powagę sytuacji.
• Jego związek zamierza podpisać podpisać porozumienie w Kompanii Węglowej w trakcie negocjacji 19 kwietnia między zarządem KW a stroną społeczną z udziałem ministra energii Krzysztofa Tchórzewskiego i wiceministra energii Grzegorza Tobiszowskiego.

- Podpiszemy porozumienie między zarządem KW a stroną społeczną. Nie jest ono idealne, ale pozwala na utworzenie nowej spółki, a więc uratowanie tysięcy miejsc pracy w samej Kompanii Węglowej i w firmach z nią kooperujących, a co być może ważniejsze - treści zawarte w porozumieniu stwarzają podstawy do zdrowego funkcjonowania nowej firmy - mówi Bogusław Ziętek, szef Sierpnia 80.

- Wśród górników nie ma w tym temacie jedności. Ceną, jaką musieliśmy zapłacić jest zawieszenie czternastej pensji na okres dwóch lat, ale mogliśmy zapłacić dużo więcej. Przypominam, że w początkowej fazie negocjacji mówiło się o odebraniu górnikom wszystkiego poza gołymi pensjami. A nawet o możliwości niewypłacenia drugiej raty czternastki za rok 2015 - dodaje.

Porozumienie przewiduje, że KW znajdzie sto milionów złotych dzięki uproszczonej strukturze, co wiąże się z koncepcją kopalń zespolonych i niższym zapotrzebowaniem na pracowników na stanowiskach dyrektorskich, kierowniczych i wyższego dozoru.

- Oczywiście górnicy nie są zadowoleni z zawieszenia czternastki na dwa lata - i trudno im się dziwić. Ale rozumieją powagę sytuacji i wiedzą, że ryzyko było zbyt wielkie. Dlatego ze spokojem przyjmowali efekty negocjacji - zauważa Bogusław Ziętek.

- Nie wiem, co zrobią niektóre z pozostałych związków zawodowych. Ale my to porozumienie podpiszemy. Umiemy się bić i twardo walczyć, ale wiemy też, kiedy trzeba zawrzeć kompromis - konkluduje.

Cały artykuł czytaj tutaj.

 

SŁOWA KLUCZOWE

 

POLECAMY

KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

POLECAMY

  • ZMIEŃ WIDOK:

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Rynek aptek Infodent24 House Market
    Portal Spożywczy Property Design Rynek Seniora Koszyk cenowy Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.