Ziętek: Górnictwo w obecnym kształcie, bez pomocy rządu, nie ma szans na przetrwanie

- Wszystko to świadczy niestety o jednym: że rząd PO-PSL nie traktuje poważnie górnictwa, Śląska i mieszkańców naszego regionu, gdyż nie mówi nam prawdy - mówi Bogusław Ziętek, przewodniczący Sierpnia 80.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Ziętek: Górnictwo w obecnym kształcie, bez pomocy rządu, nie ma szans na przetrwanie

PODZIEL SIĘ


Autor: Wnp.pl

wnp.pl

30 wrz 2015 20:35


Na posiedzeniu Rady Ministrów w środę 30 września rozpatrzony zostanie wniosek ministra skarbu "o wyrażenie przez Radę Ministrów zgody na zbycie w trybie innym niż określony w art. 33 ust. 1 ustawy o komercjalizacji i prywatyzacji poprzez wniesienie do Towarzystwa Finansowego Silesia Sp. z o.o. należących do Skarbu Państwa do 100 proc. akcji spółki Kompania Węglowa SA, w zamian za objęcie udziałów w podwyższonym kapitale zakładowym tej spółki". Co Pan na to?

Bogusław Ziętek, przewodniczący Sierpnia 80: - No cóż, za pasem wybory. Skoro nie można dać ludziom chleba, to daje im się jasełka.

Jednego dnia mówi się o tym, że przeprowadzenie działania utworzenia Nowej Kompanii Węglowej jest niemożliwe.

A już parę dni później - czyli dziś - okazuje się, że rząd jednak nie widzi przeszkód w stworzeniu nowego podmiotu, który przejmie jedenaście kopalń Kompanii Węglowej.

I co?

- Z punktu widzenia górników, górnictwa i Śląska fakt stworzenia Nowej Kompanii Węglowej zasilonej kapitałami spółek giełdowych za pośrednictwem Towarzystwa Finansowego Silesia - jest rzeczą dobrą, ponieważ oznaczać będzie, że górnictwo dostanie zastrzyk środków 1,2 mld zł w akcjach tych spółek, który to zastrzyk pozwoli nam przetrwać najtrudniejszy okres.

Jednak to nie wystarczy. Dlatego, że oprócz tego konieczne są działania w otoczeniu górnictwa.

A więc uporządkowanie rynku, zablokowanie importu węgla, zmniejszenie fiskalizmu, skuteczna polityka przeciwdziałania realizacji pomysłów UE w zakresie pakietu klimatycznego.

Cały artykuł znajdziesz tutaj.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.