Zarząd IKS "Solino" spotka się ze związkowcami. Od 14 dni w spółce trwa protest głodowy

0 0

Do końca tygodnia mają rozpocząć się negocjacje z udziałem zarządu Inowrocławskich Kopalń Soli (IKS) "Solino" i protestujących związkowców tej spółki, a także przedstawicieli PKN Orlen i rządu.

Takie uzgodnienia zapadły podczas wtorkowego spotkania wojewody kujawsko-pomorskiej Ewy Mes oraz zarządu i związkowców IKS, w którym uczestniczyli przedstawiciele PKN Orlen - poinformowały PAP strony. PKN Orlen jest właścicielem IKS, gdzie znajdują się podziemne magazyny strategicznych dla kraju rezerw ropy naftowej i paliw.

"Postulaty związkowców zostały podzielone na dwa bloki: kwestie pracownicze, w tym związane z układem zbiorowym oraz kwestie gospodarcze, dotyczące sytuacji spółki i bezpieczeństwa energetycznego kraju. Do końca tygodnia dojdzie do spotkania, podczas którego w dwóch oddzielnych blokach będą prowadzone rozmowy" - powiedział PAP rzecznik wojewody kujawsko-pomorskiej Bartłomiej Michałek.

Czytaj też: Związkowcy z Orlenu bronią miejsc pracy. Nawet 600 osób będzie pikietować w Warszawie

Informacje te potwierdził Jerzy Gawęda, szef "Solidarności" w IKS. "Ustaliliśmy "mapę drogową" do prowadzenia negocjacji. Rozmowy mają rozpocząć się nie później niż w piątek" - oświadczył. Dodał, że w negocjacjach, dotyczących spraw gospodarczych, w tym obecnej sytuacji i działalności oraz przyszłości spółki, uczestniczyli będą m.in. przedstawiciele PKN Orlen i rządu.

Czytaj też: Górnicy protestowali razem z mieszkańcami. Znów chodzi o węgiel

W IKS od dwóch tygodni trwa protest głodowy o charakterze rotacyjnym, który prowadzi obecnie 6 pracowników. Powodem jego rozpoczęcia było wypowiedzenie przez PKN Orlen pakietu gwarancji socjalnych z 1996 r. Dokument ten zawierał też m.in. zapis przewidujący doprowadzenie budowanych podziemnych magazynów na ropę naftową i paliwa do pełnej zdolności operacyjnej.

Według związkowców IKS zapis ten nie został spełniony, w efekcie czego magazyny nie spełniają obecnie funkcji, do jakiej zostały utworzone. Ich protest dotyczy też uregulowania spraw pracowniczych w IKS, w tym układu zbiorowego.

Gawęda zaznaczył, że po uzgodnieniach, dotyczących rozpoczęcia szczegółowych negocjacji, protest głodowy w IKS nie został zakończony. Przyznał, że ewentualna decyzja w tej sprawie może zapaść, gdy znane już będą pierwsze efekty planowanych rozmów.

Gawęda podkreślił jednocześnie, że związkowcy IKS wezmą udział w środowej (5 listopada) pikiecie pod kancelarią premier Ewy Kopacz współorganizowanej m.in. przez związki zawodowe działające w PKN Orlen i włocławskim Anwilu, innej spółce z grupy płockiego koncernu.

 

POLECAMY

KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

POLECAMY

  • ZMIEŃ WIDOK:

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Rynek aptek Infodent24 House Market
    Portal Spożywczy Property Design Rynek Seniora Koszyk cenowy Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.