Załoga spółki Ferma-Pol zaniepokojona procesem prywatyzacji

0 0
Załoga spółki Ferma-Pol zaniepokojona procesem prywatyzacji

Pracownicy Ferma-Polu, spółki Skarbu Państwa z Zalesia (Opolskie), zajmującej się produkcją trzody chlewnej, są zaniepokojeni prywatyzacją zakładu. Obawiają się przejęcia przez inwestora spoza branży lub zadłużonego, a w konsekwencji zwolnień lub likwidacji.

O swoich obawach napisali w liście do ministra skarbu państwa. Zwrócili w nim uwagę, że prywatyzacja Ferma-Polu, prowadzona obecnie po opublikowanym na początku czerwca zaproszeniu do negocjacji, "nie zagwarantuje załodze nic, a przejęcie udziałów przez któregokolwiek ze wstępnie wybranych oferentów spowoduje w spółce grupowe zwolnienia na szeroką skalę".

Czytaj też: Proces prywatyzacji Krajowej Spółki Cukrowej powinien zostać zamknięty do końca roku

Prowadzony obecnie proces prywatyzacji to piąta próba sprzedania Ferma-Polu. Wcześniejsze, trwające od 2010 roku, nie doszły do skutku z braku ofert albo wycofania się oferenta.

Po opublikowanym w czerwcu zaproszeniu do negocjacji do resortu skarbu wpłynęło 8 ofert. Do kolejnego etapu dopuszczono sześciu potencjalnych inwestorów. Są to spółki: Agro Duda i BM Kobylin, Opoka Fundusz Inwestycyjny Zamknięty oraz Gospodarstwo Rolne Tobiasz Wronkowski w Różynach; Marek Michalski zam. w Nowym Dworze; a także Sylwia i Michał Dudek z Andrzejowa wraz z Ryszardem Duszyńskim z Wójcina. Od września oferenci będą mogli przeprowadzać tzw. ograniczone badania dokumentów spółki i samego przedsiębiorstwa.

W piśmie do ministra skarbu pracownicy Ferma-Polu przekonują, iż z dostępnych im dokumentów wynika, że wśród oferentów są firmy mające np. duże zobowiązania kredytowe czy inwestorzy spoza branży. Pracownicy zaniepokojeni są też brakiem podanej ceny sprzedaży spółki. W ich przekonaniu może to oznaczać dążenie do sprzedaży Ferma-Polu "za wszelką cenę".

O swoich obawach związanych z prywatyzacją w rozmowie mówili związkowcy z Ferma-Polu Jan Laszczak i Tadeusz Trzeciak oraz prokurent spółki Marek Kołodziej. Pytani o to, czego oczekiwaliby w związku z prywatyzacją, mówili głównie o pakiecie socjalnym, który gwarantowałby zatrudnienie. Zwrócili uwagę, że znaczna część załogi (64 proc.) to osoby po 50. roku życia, a blisko 16 proc. zatrudnionych ma powyżej 60 lat. "Domaszowice, gdzie działa Ferma-Pol, to gmina rolnicza z wysokim bezrobociem. A przy dużym bezrobociu ludzie po 50. nie mają szans na znalezienie pracy" - przekonywali.

Zwrócili też uwagę, że po zmianie właściciela szansę na utrzymanie mogą też stracić okoliczni rolnicy, od których Ferma-Pol od lat skupuje zboża.

Z danych WUP w Opolu wynika, że na koniec lipca stopa bezrobocia w pow. namysłowskim wniosła 17,5 proc. i była jedną z najwyższych w regionie.

 

POLECAMY

KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

POLECAMY

  • ZMIEŃ WIDOK:

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Rynek aptek Infodent24 House Market
    Portal Spożywczy Property Design Rynek Seniora Koszyk cenowy Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.