Zakładowa „S” w IKS „Solino” o nieprawidłowościach; PKN odpiera zarzuty

Według Solidarności z Inowrocławskich Kopalń Soli (IKS) „Solino” w spółce doszło w ciągu ponad 10 lat do szeregu uchybień, a skutkiem jest m.in. brak pełnej zdolności manewrowej strategicznego dla kraju Podziemnego Magazynu Ropy i Paliw. PKN Orlen zaprzecza.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Zakładowa „S” w IKS „Solino” o nieprawidłowościach; PKN odpiera zarzuty

PODZIEL SIĘ


Autor: PAP/JS

18 maj 2017 21:19


• W opinii "S" z IKS, "nielegalne przekazywanie dokumentacji i udostępnianie informacji osobom do tego nieuprawnionym z PKN Orlen, szczególnie z obszaru strategicznych inwestycji, dotyczących podziemnego magazynowania węglowodorów, po roku 2006 stało się normą".

• Według PKN Orlen, przekazywanie dokumentów, o którym wspomina "S" z IKS "odbywa się zgodnie z przyjętymi w spółce procedurami i ma na celu rozwój spółki, i ochronę jej interesów, jak również nadzór realizowany przez umocowane do tego organy korporacyjne".

IKS to największy w Polsce producent solanki, która dostarczana jest do zakładów branży sodowej i chemicznej, a także do uzdrowiska Inowrocław. Od 2002 r. w wyeksploatowanych podziemnych kawernach solnych kopalni Góra, na głębokości ok. 300 do 350 metrów, spółka magazynuje strategiczne dla kraju zapasy ropy naftowej i paliw gotowych, głównie oleju napędowego.

Zdaniem zakładowej "S" IKS, nieprawidłowości dotyczą także złóż w Lubieniu Kujawskim, do których prawa, jak twierdzi związek, "z niewiadomych przyczyn" spółka przekazała w 2009 r. na rzecz PKN Orlen.

PKN Orlen, który posiada 100 proc. udziałów w IKS, odpiera zarzuty tamtejszej "S", zapewniając, że Podziemny Magazyn Ropy i Paliw funkcjonuje w sposób prawidłowy, gwarantując wywiązywanie się z obowiązku zapewnienia bezpieczeństwa energetycznego państwa. Jednocześnie płocki koncern podkreśla, iż IKS "w żadnym momencie nie dysponowało jakimikolwiek prawami dotyczącymi złoża Lubień Kujawski".

Jak poinformował szef "S" w IKS Jerzy Gawęda, związek ten chce, by sytuację w spółce, w tym dotyczącą bezpieczeństwa magazynowego, zbadały nadzwyczajna komisja rządowa bądź specjalnie powołana, parlamentarna komisja śledcza.

W skierowanym ostatnio do zarządu IKS piśmie zakładowa "S" domaga się wyjaśnień "na jakiej podstawie i na czyje polecenie kadra geologiczna, górnicza oraz techniczna Solino SA świadczy pracę dla konkurencyjnego podmiotu gospodarczego w zakresie górnictwa otworowego i magazynowania paliw płynnych, tj. na rzecz spółki prowadzącej powyższą działalność na złożu w Lubieniu Kujawskim?". Związek ocenia przy tym, iż "nastąpiło naruszenie szeregu aktów prawnych, a także działanie na szkodę Solino SA".

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.