Wyzwania związków zawodowych w Polsce: BHP i Kodeks pracy

Najczęstsze przyczyny niezadowolenia pracowników z miejsca pracy to łamanie Kodeksu pracy (60 proc.) czy nieprzestrzeganie zasad BHP (30 proc.). Pomoc z tych sferach jest rolą związków zawodowych.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Wyzwania związków zawodowych w Polsce: BHP i Kodeks pracy

PODZIEL SIĘ


Autor: JP

4 lis 2015 11:17


Jak wynika z badania Work Service, wśród zadowolonych z działania związków zawodowych dominują pracownicy z wykształceniem zawodowym i technicznym, zatem osoby, których interesy tradycyjnie reprezentowały te organizacje. Jednak jak wskazują eksperci, w obliczu nowych wyznawań na rynku pracy, działalność związków zawodowych powinna zostać rozszerzona.

- Rolą związków zawodowych jest reprezentowanie interesu pracowników i podejmowanie wysiłków na rzecz poprawy warunków pracy osób zatrudnionych. Zwłaszcza, gdy zgłaszają oni uwagi w tak kluczowych obszarach jak łamanie kodeksu pracy czy nieprzestrzeganie zasad BHP - mówi Tomasz Hanczarek, prezes Work Service. 

- Organizacje tego typu stanowią pomost pomiędzy pracodawcą a pracownikiem i dlatego powinny reprezentować interesy większości zatrudnionych. Obecnie na rynku mamy sytuację, w której blisko 40 proc. z nich odczuwa pozytywne działania związków zawodowych. Jednak z badań wynika, że tego typu organizacje występują tylko w 1/3 przedsiębiorstw - dodaje Tomasz Hanczarek.

Co trzeci pracownik zadowolony

Z badania zrealizowanego na zlecenie Work Service wynika, że 38 proc. pracowników odczuwa pozytywny wpływ związków zawodowych na swoją sytuację.

Najbardziej odczuwają to osoby zamieszkałe w województwach mazowieckim i łódzkim (46 proc.) oraz na wschodzie w lubelskim, podkarpackim, świętokrzyskim oraz podlaskim (46 proc.).

Co ciekawe, to nie w tych regionach funkcjonuje najwięcej związków zawodowych. Pracodawcy wskazali, że najwięcej organizacji tego typu występuje na zachodzie Polski. W województwach dolnośląskim i opolskim, związki funkcjonują w co drugiej firmie. Natomiast w zachodnio-pomorskim, lubuskim i wielkopolskim występują w 37 proc. przedsiębiorstw. 

Z badania zrealizowanego na zlecenie Work Service wynika, że związki zawodowe w Polsce występują w 30 proc. przedsiębiorstw. Specyfika ich funkcjonowania jest zgodna z ogólną tendencją.

Większa firma to więcej związków

Im większe przedsiębiorstwo, tym częściej działają w nim związki zawodowe w 65 proc. największych firm, w połowie średnich i w co czwartej małej firmie. Największym skupieniem związków zawodowych cechuje się sektor publiczny, w którym niemal 70 proc. podmiotów przyznaje się do funkcjonowania tego typu organizacji. 

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.