Wskaźnik wzrostu wynagrodzeń: Związki uzgodniły wspólne stanowisko

0 0
Wskaźnik wzrostu wynagrodzeń: Związki uzgodniły wspólne stanowisko
Proponowany wzrost wynagrodzeń w państwowej sferze budżetowej w 2017 r. to co najmniej 10,9 proc. - porozumiały się związki (fot.shutterstock)

Trzy centrale związkowe uczestniczące w Radzie Dialogu Społecznego uzgodniły wspólne stanowisko w sprawie wskaźników wzrostu wynagrodzeń.

15 maja minął termin na uzgodnienia wspólnego stanowiska strony społecznej RDS - pracodawców i związków zawodowych - w tej sprawie. Teraz strony mogą przedstawiać własne stanowiska.

We wspólnym stanowisku organizacji związkowych, podpisanych rzez przewodniczącego NSZZ "Solidarność" Piotra Dudę, szefa OPZZ Jana Guza i szefową FZZ Dorotę Gardias zapisano, że wzrost wynagrodzeń gospodarce narodowej w 2017 r. ma wynieść nie mniej niż 5,7 proc.

Proponowany wzrost wynagrodzeń w państwowej sferze budżetowej w 2017 r. to co najmniej 10,9 proc. - porozumiały się związki. Wzrost minimalnego wynagrodzenia za pracę, ma wynieść nie mniej, niż 6,5 proc. - postulują - czyli do 1970,25 gr przy 1850 zł obecnie.

Związki chcą też, by w 2017 r. wskaźnik wzrostu emerytur i rent wyniósł nie mniej niż średnioroczny wskaźnik wzrostu cen i usług w 2016 r. zwiększony o co najmniej 50 proc. realnego wzrostu przeciętnego wynagrodzenia za pracę w 2016 r.

Czytaj też: Blisko połowa firm planuje w tym roku podwyżki wynagrodzeń

We wspólnym stanowisku Związki zastrzegły weryfikację tych propozycji w razie zmiany przez rząd wskaźników do opracowania budżetu na 2017 r.

Wskazują też na potrzebę systemowego zagwarantowania zwiększenia minimalnych świadczeń emerytalnych i rentowych, by siła nabywcza odzwierciedlała wzrost krajowej gospodarki.

"Reforma dotycząca świadczeń emerytalno-rentowych i dopływu środków do FUS powinna być kompleksowa. W 2016 r. wypłacono jednorazowy dodatek do emerytur i rent, zaplanowano go też w 2017 r." - powiedziała PAP ekspert rynku pracy i dialogu społecznego Solidarności Anna Grabowska.

"To nie rozwiązuje sprawy, bo dodatki nie wchodzą do podstawy wypłat emerytur i rent, są jednorazowe, czyli nie wpływają na poprawę świadczeń wypłacanych emerytom i rencisto, poza doraźną wypłatą" - zaznaczyła prezentując stanowisko jej związku.

"Należy jak najszybciej rozpocząć rozmowy na temat systemowego rozwiązania dotyczącego waloryzacji najniższych świadczeń" - powiedziała ekspertka Solidarności.

Jak uzasadniła, propozycja wysokiego - przynajmniej 10,9 proc. - wzrostu pensji w budżetówce wynika z tego, że nie były one od długiego czasu podnoszone. Podniesienie wynagrodzeń oprawi też sytuację gospodarczą, bo zwiększy popyt wewnętrzny - przekonują związkowcy.

Stanowisko w czwartek przekazano do resortu rodziny i pracy.

SŁOWA KLUCZOWE

 

POLECAMY

KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

POLECAMY

  • ZMIEŃ WIDOK:

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Rynek aptek Infodent24 House Market
    Portal Spożywczy Property Design Rynek Seniora Koszyk cenowy Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.