Władze w Orlenie mają nadzieję, że brak porozumienia nie doprowadzi do strajku

0 0
Władze w Orlenie mają nadzieję, że brak porozumienia nie doprowadzi do strajku

Związkowcy powinni ograniczyć apetyt ponieważ ponad 90 proc. pracowników zarabia w Orlenie powyżej 5 tys. zł brutto?

Pracownicy PKN Orlen nie dostaną w 2013 r. podwyżek wynagrodzeń zasadniczych. Mogą liczyć jedynie na nagrody uznaniowe - średnio w wysokości 1 tys. zł. Związkowcy nie zgadzają się z tymi decyzjami. Dlatego wydadzą specjalne oświadczenie i zastanawiają się nad dalszymi krokami. Pisaliśmy o tym tutaj...  

Zarząd Orlenu ma nadzieję, że brak porozumienia nie doprowadzi do strajku.

- Porozumienie nie zostało osiągnięte, ale wierzymy, że organizacje związkowe poza swoimi zobowiązaniami wobec członków, mają również na uwadze dobro firmy, czy jej stabilność finansową i w poczuciu współodpowiedzialności za jej przyszłość, przyjmują ze zrozumieniem tegoroczne, optymalne warunki - poinformowało nas biuro prasowe spółki.

Związkowcy z PKN Orlen chcieli co najmniej 10 tys. zł podwyżki dla pracowników w skali roku. Kierownictwo proponowało sporo mniej. Zbyt duże rozbieżności zadecydowały więc o braku porozumienia z władzami spółki. Biuro prasowe Orlenu poinformowało nas też jakie konkretnie były propozycje obu stron. 

Większość związków zawodowych proponowała wzrost wynagrodzeń dla pracowników o 10-12,5 tys. zł w skali roku. PKN Orlen był gotów, niezależnie od już zadeklarowanych w 2013 r. wzrostów wynagrodzeń o około 3300 zł (wynikały z wcześniej podjętych zobowiązań), do przyznania jednorazowych nagród - 2 tys. zł.

PKN Orlen zapewnia bowiem, że priorytetem jest utrzymanie zatrudnienia na stabilnym poziomie w przeciwieństwie do wielu firm, które już na ten rok zadeklarowały zwolnienia grupowe, a do tego konieczna jest dyscyplina finansowa i optymalizacja kosztów stałych.

Średnie wynagrodzenie brutto w PKN Orlen wynosi obecnie 9382 zł (z wyłączeniem zarządu i rady nadzorczej).

Poziom wynagrodzeń pokazuje, że średnia jest już sporo wyższa niż w sektorze przedsiębiorstw, a ponad 90 proc. pracowników zarabia powyżej 5 tys. zł brutto.

SŁOWA KLUCZOWE

 

POLECAMY

KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

POLECAMY

  • ZMIEŃ WIDOK:

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Rynek aptek Infodent24 House Market
    Portal Spożywczy Property Design Rynek Seniora Koszyk cenowy Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.