Władze w Orlenie mają nadzieję, że brak porozumienia nie doprowadzi do strajku

Związkowcy powinni ograniczyć apetyt ponieważ ponad 90 proc. pracowników zarabia w Orlenie powyżej 5 tys. zł brutto?
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Władze w Orlenie mają nadzieję, że brak porozumienia nie doprowadzi do strajku

PODZIEL SIĘ


Autor: Damian Baran

12 mar 2013 20:25


Pracownicy PKN Orlen nie dostaną w 2013 r. podwyżek wynagrodzeń zasadniczych. Mogą liczyć jedynie na nagrody uznaniowe - średnio w wysokości 1 tys. zł. Związkowcy nie zgadzają się z tymi decyzjami. Dlatego wydadzą specjalne oświadczenie i zastanawiają się nad dalszymi krokami. Pisaliśmy o tym tutaj...  

Zarząd Orlenu ma nadzieję, że brak porozumienia nie doprowadzi do strajku.

- Porozumienie nie zostało osiągnięte, ale wierzymy, że organizacje związkowe poza swoimi zobowiązaniami wobec członków, mają również na uwadze dobro firmy, czy jej stabilność finansową i w poczuciu współodpowiedzialności za jej przyszłość, przyjmują ze zrozumieniem tegoroczne, optymalne warunki - poinformowało nas biuro prasowe spółki.

Związkowcy z PKN Orlen chcieli co najmniej 10 tys. zł podwyżki dla pracowników w skali roku. Kierownictwo proponowało sporo mniej. Zbyt duże rozbieżności zadecydowały więc o braku porozumienia z władzami spółki. Biuro prasowe Orlenu poinformowało nas też jakie konkretnie były propozycje obu stron. 

Większość związków zawodowych proponowała wzrost wynagrodzeń dla pracowników o 10-12,5 tys. zł w skali roku. PKN Orlen był gotów, niezależnie od już zadeklarowanych w 2013 r. wzrostów wynagrodzeń o około 3300 zł (wynikały z wcześniej podjętych zobowiązań), do przyznania jednorazowych nagród - 2 tys. zł.

PKN Orlen zapewnia bowiem, że priorytetem jest utrzymanie zatrudnienia na stabilnym poziomie w przeciwieństwie do wielu firm, które już na ten rok zadeklarowały zwolnienia grupowe, a do tego konieczna jest dyscyplina finansowa i optymalizacja kosztów stałych.

Średnie wynagrodzenie brutto w PKN Orlen wynosi obecnie 9382 zł (z wyłączeniem zarządu i rady nadzorczej).

Poziom wynagrodzeń pokazuje, że średnia jest już sporo wyższa niż w sektorze przedsiębiorstw, a ponad 90 proc. pracowników zarabia powyżej 5 tys. zł brutto.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.