Władysław Kosiniak-Kamysz: Dajmy sobie szansę

0 0
Władysław Kosiniak-Kamysz: Dajmy sobie szansę

- Komisją Trójstronną nie jestem rozczarowany. Udaje nam się wiele spraw uzgodnić. (…) nie zgadzam się z bardzo krzywdzącą opinią niektórych, że nie ma dialogu społecznego. Jest! - przekonuje Władysław Kosiniak-Kamysz, minister pracy i polityki społecznej.

Związki zawodowe zapowiadają niepokoje społeczne. Śląska „Solidarność" przestrzega, że cały Śląsk stanie w strajku powszechnym. Zarzucają rządowi brak dialogu, głoszą, że Komisja Trójstronna to atrapa, po prostu nie działa.

Władysław Kosiniak-Kamysz, minister pracy i polityki społecznej: - Niebawem minie rok od dnia, kiedy zostałem przewodniczącym Komisji Trójstronnej. Posiedzenia prezydiów odbywają się zazwyczaj raz w miesiącu, a jeśli trzeba, nawet częściej. Posiedzenia plenarne są raz na dwa miesiące, a były momenty, że i co dwa tygodnie. Z kolei zespół ds. prawa pracy spotyka się i dyskutuje o planach zmian w Kodeksie Pracy wyjątkowo często. Wiceminister Radosław Mleczko dyskutował na nim przez 9 miesięcy! Negocjował z partnerami społecznymi projekt z każdej możliwej strony. Jak więc w ogóle można powiedzieć, że nie było konsultacji?

Związkowcy kłamią?

- Mogę się zgodzić, że nie zawsze dochodzimy do porozumienia. Tak było z uelastycznieniem czasu pracy. Wydawało się, że kompromis był już na wyciągnięcie ręki, ale nie mogliśmy dłużej zwlekać, bo pracodawcy i pracownicy bardzo potrzebują tego rozwiązania. Dzięki niemu będą mogli ograniczyć zwolnienia. I gwarantuję, że będziemy rozmawiali dalej. Dlatego nie zgadzam się z bardzo krzywdzącą opinią niektórych, że nie ma dialogu społecznego. Jest!

Co do roli i osiągnięć Komisji Trójstronnej jest pan znacznie mniej krytyczny niż premier Waldemar Pawlak.

- Mamy inne doświadczenia. Premier Pawlak nieporównywalnie dłużej jest w polityce, dłużej szefował Komisji Trójstronnej. Ja wciąż mogę się wiele od niego nauczyć. Komisją Trójstronną nie jestem rozczarowany. Udaje nam się wiele spraw uzgodnić. Choćby w ustawie emerytalnej - kwestie prewencji wypadkowej: wspólny wniosek pracodawców i związkowców został przyjęty. A też słyszeliśmy, że konsultacji społecznych nie było!

SŁOWA KLUCZOWE

 

POLECAMY

KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

POLECAMY

  • ZMIEŃ WIDOK:

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Rynek aptek Infodent24 House Market
    Portal Spożywczy Property Design Rynek Seniora Koszyk cenowy Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.