Wielka demonstracja przeciwko cięciom w kulturze w Hiszpanii

0 0

Tysiące artystów, widzów i innych miłośników kultury zebrało się w niedzielę w centrum Madrytu na demonstracji przeciwko godzącej w sektor kultury polityce oszczędności. Zgromadzonym, tańczącym w rytm bębnów, towarzyszyli muzycy, m.in. jazzowi i bluesowi.

W tłumie demonstrantów rzucały się w oczy czerwone koszulki i chusty - w kolorze wybranym jako znak rozpoznawczy powołanego w październiku 2013 roku Kolektywu obrony kultury, zrzeszającego ponad 90 stowarzyszeń i organizacji.

- Po raz pierwszy przedstawiciele całego sektora zjednoczyli się, aby zaznaczyć, że kultura dotyczy nas wszystkich i jest dla wszystkich - tłumaczył 59-letni madrycki malarz Jesus Marchante. - Zamykają teatry, kina, prywatyzują publiczną przestrzeń przeznaczoną na kulturę; sztuki plastyczne nie otrzymują żadnych subwencji, muzea - bardzo niewielkie, muzyka i historia sztuki znikają z programu nauczania w szkołach średnich, a cięcia, podobnie jak w sektorze zdrowia i edukacji, są porażające - mówił.

Jak poinformowali organizatorzy, kulminacyjnym punktem manifestacji było wykonanie pieśni niewolników z opery "Nabucco", mającej symbolizować "walkę na rzecz kultury". W związku z niedzielnym zgromadzeniem w centrum Madrytu wzniesiono scenę dla orkiestry symfonicznej i chóru liczącego ponad 100 osób. Pod sceną wykonawcom towarzyszyły setki innych chórzystów, do których przyłączali się demonstranci.

Gorącym aplauzem przyjęto odczytanie przez przedstawicieli Kolektywu manifestu w obronie kultury. Wśród żądań znalazło się m.in. obniżenie podatku VAT na kulturę, który we wrześniu 2012 roku sięgnął 21 proc.

Zgromadzeni domagali się dymisji ministra odpowiedzialnego za kulturę, oświatę i sport Jose Ignacio Werta, który zezwolił na podwyżkę podatku.

Od wybuchu kryzysu w 2008 roku do 2012 roku liczba widzów spektakli teatralnych, tanecznych lub operowych spadła w Hiszpanii o 31 proc. - twierdzi hiszpańskie stowarzyszenie twórców i wydawców (SGAE). W tym okresie dochody teatrów spadły o 20 proc.

Według dyrektora hiszpańskiej akademii filmowej Enrique Gonzaleza Macho podwyżka VAT pogorszyła sytuację: w ostatnim czasie zamknięto 400 sal kinowych, a wpływy w sektorze spadły o 16 proc. w 2013 roku.

 

POLECAMY

KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

POLECAMY

  • ZMIEŃ WIDOK:

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Rynek aptek Infodent24 House Market
    Portal Spożywczy Property Design Rynek Seniora Koszyk cenowy Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.