Wielka Brytania, koleje Southern: Strajk zawieszony. Jest porozumienie

Acas, brytyjska organizacja rządowa odpowiedzialna za rozwiązywanie sporów pomiędzy pracodawcami i związkami zawodowymi, poinformowała w środę (10 sierpnia) o osiągnięciu porozumienia ws. zawieszenia strajku na liniach kolejowych Southern w południowej Anglii.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Wielka Brytania, koleje Southern: Strajk zawieszony. Jest porozumienie

PODZIEL SIĘ


Autor: PAP/jm

10 sie 2016 18:46


Trwający od poniedziałku (8 sierpnia) strajk konduktorów zrzeszonych w Krajowym Związku Robotników Kolejowych, Morskich i Transportu (RMT) sprawił, że Southern, największy przewoźnik w południowo-wschodniej Anglii, którego pociągi obsługują m.in. lotniska w Brighton i port lotniczy Gatwick, realizował w tym czasie zaledwie około 60 proc. rozkładowych połączeń. W efekcie nawet do 300 tys. osób miało problemy z codziennym dotarciem do pracy i domu.

Władze związkowe poinformowały w środę (10 sierpnia) o zawieszeniu strajku i wznowieniu normalnego systemu zmianowego od godz. 22. Southern poinformowało jednak, że w czwartek (11 sierpnia) pociągi wciąż będą jeździły przez większość dnia według strajkowego rozkładu jazdy - normalny rozkład powinien zostać przywrócony w pełni w piątek (12 sierpnia).

Decyzja o zawieszeniu strajku jest związana ze zgodą obu stron na powrót do dalszych negocjacji w ramach trwającego sporu o rolę konduktorów w nowych składach, które Southern zamierza wprowadzić na tory w najbliższych miesiącach.

Maszynista czy konduktor?

Właściciel Southern, Govia Thameslink Railway (GTR) chce, aby w nowych pociągach wykorzystujących monitoring wizyjny otwieraniem i zamykaniem drzwi wagonów zajmowali się sami maszyniści. Do tej pory należało to do obowiązków konduktorów.

Według RMT Southern chce zwiększyć liczbę pociągów obsługiwanych tylko przez maszynistę, co w opinii związku zmniejszy bezpieczeństwo pasażerów, o które do tej pory dbali konduktorzy. GTR tłumaczy, że brak wymogu jednoczesnej obecności maszynistów i konduktorów zmniejszy z kolei liczbę połączeń kolejowych odwoływanych ze względu na braki kadrowe.

Sekretarz generalny RMT Mick Cash napisał w liście do związkowców, że otrzymał zapewnienie o powrocie do rozmów "bez żadnych warunków ze strony przewoźnika".

- Chciałbym podziękować za wasze wsparcie dla współpracowników podczas tego sporu, a także odwagę, siłę i jedność, jakie wykazaliście podczas tego trudnego dla wszystkich czasu - podkreślił.

Strajk za 20 mln funtów

Brytyjska premier Theresa May potępiła w poniedziałek (8 sierpnia) strajk, podkreślając, że jest "głęboko zawiedziona" decyzją związkowców o odejściu od pracy.

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.