Więcej lotów odwołanych. Piloci Lufthansy przedłużają strajk do piątku

Piloci Lufthansy postanowili przedłużyć aż do piątku rozpoczęty w środę strajk. W czwartek akcja obejmie połączenia międzykontynentalne zaś w piątek ponownie loty na krótkich i średnich dystansach.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Więcej lotów odwołanych. Piloci Lufthansy przedłużają strajk do piątku

PODZIEL SIĘ


Autor: PAP

19 mar 2015 9:47


W opublikowanym w środę wieczorem komunikacie rzecznik Związku Zawodowego Pilotów Cockpit Joerg Handwerg zarzucił władzom Lufthansy "autokratyczny styl" i brak woli porozumienia.

Lufthansa poinformowała, że pomimo strajku zrealizuje w czwartek 43 z 85 planowanych lotów międzykontynentalnych.

Rozpoczęty o północy w środę strajk objął pierwszego dnia loty krótko- i średniodystansowe. Odwołano 750 z planowanych na ten dzień 1400 lotów, w tym połączenia z Polską. 80 tys. pasażerów musiało zrezygnować z podróży, zmienić rezerwację lub wybrać inny środek komunikacji. Straty linii lotniczych w tym dniu szacuje się na 15 mln euro.

Jak pisze agencja dpa, pomimo strajku na lotniskach panował spokój. Lufthansa poinformowała pasażerów o zakłóceniach w ruchu z odpowiednim wyprzedzeniem.

Lufthansa zapowiedziała, że w czwartek loty na krótkich i średnich trasach powinny odbywać się normalnie. Z opublikowanej wcześniej w internecie listy wynika, że kilka lotów, w tym poranne połączenie z Gdańska do Monachium, nie odbędzie się.

Oprócz lotów międzykontynentalnych, strajk w czwartek obejmie także loty wykonywane przez obsługującą transport towarów spółkę Lufthansa Cargo. Przewoźnik twierdzi jednak, że żaden lot Cargo nie zostanie odwołany.

Aktualna akcja protestacyjna jest dwunastym strajkiem w ciągu roku. Związek zawodowy pilotów Cockpit walczy o zachowanie przywilejów emerytalnych.

Cockpit uzasadnia akcję strajkową między innymi tym, że w prowadzonych w ubiegłym tygodniu negocjacjach z pracodawcą nie osiągnięto żadnego postępu w spornej kwestii zasad wypłacania pilotom świadczeń przedemerytalnych.

Obecnie piloci już w wieku 55 lat mogą ubiegać się o przejście na wcześniejszą emeryturę, z zachowaniem 60 proc. dotychczasowych poborów. Zarobki pilotów z największym stażem sięgają 250 tys. euro rocznie. Cockpit reprezentuje 5400 pilotów zatrudnionych w Lufthansie.

Lufthansa chce podnieść wiek uprawniający do przejścia na wcześniejszą emeryturę. Młodzi piloci rozpoczynający obecnie pracę mają być całkowicie pozbawieni tych uprawnień. W związku z silną konkurencją ze strony tanich linii lotniczych oraz przewoźników z Azji, Lufthansa realizuje radykalny program oszczędnościowy rozbudowując m. in. sektor tanich linii lotniczych. Warunki proponowane pilotom w tych spółkach Lufthansy są znacznie gorsze od warunków pracy i płacy w firmie macierzystej.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.