Warszawa: Przed KPRM protest pracowników sądownictwa i prokuratury

W poniedziałek (13 listopada) przed KPRM w Warszawie odbyła się manifestacja pracowników sądownictwa i prokuratury. Domagają się wzrostu wynagrodzeń, zwiększenia liczby etatów w sądach i prokuraturach oraz wprowadzenia "ustawy modernizacyjnej".
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Warszawa: Przed KPRM protest pracowników sądownictwa i prokuratury

PODZIEL SIĘ


Autor: PAP/JS

13 lis 2017 15:39


• Na transparentach jakie przynieśli ze sobą uczestnicy zgromadzenia przed KPRM znalazły się m.in. takie hasła jak: "My uczciwie pracujemy, więc zarabiać godnie chcemy", "Urzędnik gorszego sortu", "Stawka niższa niż życie".

• W petycji skierowanej do premier Beaty Szydło zapisano cztery postulaty: wzrost o 10 proc. wydatków na wynagrodzenia pracowników pionu nieorzeczniczego w sądach i prokuraturze w ustawie budżetowej na 2018 rok, zmianę ustawy o pracownikach sądów i prokuratury.

"Manifestacja ma pokazać, że jesteśmy niezadowoleni z naszych wynagrodzeń, jak również z tego, że wicepremier Mateusz Morawiecki chce zamrozić nasze płace w przyszłym roku. Mówimy temu absolutne stop" - mówiła podczas manifestacji przewodnicząca MOZ NSZZ Solidarność Pracowników Sądownictwa Edyta Odyjas.

Dodała, że 80 proc. pracowników prokuratur i sądów zarabia poniżej 2 tys. złotych netto. "Nie wyobrażamy sobie by w przyszłym roku nie mogli otrzymać wzrostu wynagrodzeń" - oświadczyła. Odyjas alarmowała ponadto, że w ostatnich latach ok. 15 tys. osób zrezygnowało z pracy w sądach lub prokuraturach, a młodzi ludzie, "nie garną się do pracy za 2000 tys. zł na dzień dobry na rękę".

Dodała, że niewystarczająca liczba pracowników jest jedną z przyczyn przedłużających się postępowań.

Odyjas podziękowała też ministrowi sprawiedliwości Zbigniewowi Ziobrze oraz prokuratorowi krajowemu Bogdanowi Święczkowskiemu za wsparcie ich postulatów. "Również dziękujemy wiceministrowi sprawiedliwości Łukaszowi Piebiakowi za to, że wywalczył dla nas 2190 etatów" - dodała wiceprzewodnicząca Związku Zawodowego Prokuratorów i Pracowników Prokuratury RP i posłanka Kukiz'15 Barbara Chrobak. Podkreśliła, że również przewodniczący sejmowej komisji sprawiedliwości i praw człowieka Stanisław Piotrowicz "dostrzegł problem". "Opór znajduje się po stronie Ministerstwa Finansów" - oceniła.

W petycji skierowanej do premier Beaty Szydło zapisano cztery postulaty: wzrost o 10 proc. wydatków na wynagrodzenia pracowników pionu nieorzeczniczego w sądach i prokuraturze w ustawie budżetowej na 2018 rok, zmianę ustawy o pracownikach sądów i prokuratury oraz rozporządzenia ministra sprawiedliwości ws. stanowisk i szczegółowych zasad wynagradzania pracowników sądów i prokuratury, zwiększenie liczby etatów w sądach i prokuraturach, a także wprowadzenie w życie ustawy modernizacyjnej dla prokuratury.

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

1 komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.

Sandra 2017-11-14 07:06:11

oczywiście, to wstyd, żeby pracownik sądu zarabiał grosze. To nie jest praca charytatywna !