Walka w KGHM na dwa głosy...

O co chodzi w sporze w KGHM? I dlaczego wciąż nie ma porozumienia?
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Walka w KGHM na dwa głosy...

PODZIEL SIĘ


Autor: Justyna Koc

12 sty 2014 16:27


9 stycznia 2014 r. odbyło się spotkanie zarządu KGHM ze wszystkimi organizacjami odnośnie porozumienia ws. płac pracowników. Zapytaliśmy Ryszarda Zbrzyznego, szefa Związku Zawodowego Pracowników Przemysłu Miedziowego o efekty.

- Zarząd nie zaproponował nic, co moglibyśmy zaakceptować. Nasze postulaty zostały przez nich odrzucone. Pracownikom zaoferowano wzrost wynagrodzeń o 2,4 proc., co nie jest dla nas satysfakcjonujące. Naszym zdaniem powinno to być 4 proc. powyżej stopnia inflacji - komentuje Zbrzyzny.

Zarząd KGHM nie zgodził się także na wypłacenie pracownikom jednorazowej premii proponowanej przez związki, która miałaby wynieść 4 proc. rocznego dochodu - taki był wskaźnik, o jaki pomniejszono nagrodę roczną za wypracowany zysk firmy.

- Dotychczas doszliśmy do porozumienia jedynie w sprawie dodatkowego odpisu na Zakładowy Fundusz Świadczeń Socjalnych oraz ws. przyznania wczasów profilaktyczno-leczniczych - dodaje szef ZZPPM.

Odmienne jest stanowisko zarządu KGHM, który twierdzi, że wypłata dodatkowej nagrody rocznej została wypłacona zgodnie z zasadami uzgodnionymi przez strony Zakładowego Układu Zbiorowego Pracy dla Pracowników KGHM Polska Miedź.

- Jej wysokość jest zróżnicowana i podlega wahaniom w zależności od osiągniętego przez spółkę wyniku finansowego. Za 2013 rok nagroda wyniesie 20 proc. średniego rocznego wynagrodzenia - tłumaczy Dariusz Wyborski, rzecznik KGHM.

Zarząd KGHM uważa, że żądanie wypłaty jednorazowej rekompensaty narusza postanowienia dotyczące zasad przyznawania rocznych premii. Jak jednak podkreśla Wyborski zarząd jest otwarty na rozmowy dotyczące zwiększenia wskaźnika wzrostu wynagrodzeń w tym roku w powiązaniu ze zmianami zasad wypłaty nagrody rocznej.

Podczas spotkania zarząd zdementował także informacje dotyczące planowanych grupowych zwolnień pracowników KGHM.

- W spółce od kilku lat trwa proces optymalizacji zatrudnienia, który jest związany z wielomiliardowymi inwestycjami w nowoczesne maszyny i urządzenia. Zmniejszany poziom zatrudnienia związany jest z naturalnymi odejściami pracowników na emeryturę. KGHM jest największym pracodawcą w regionie i co roku zatrudnia nowych pracowników. W roku 2014 spółka planuje zatrudnić 399 nowych osób - dodaje Wyborski.

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.