W Tauronie wrze. Nawet 900 pracowników będzie pikietować w Katowicach

0 0
W Tauronie wrze. Nawet 900 pracowników będzie pikietować w Katowicach
Pracownicy Taurona chcą podwyżek. Będą pikietować przed siedzibą spółki w Katowicach/fot. mat.pras/

Pracownicy Taurona wraz z przedstawicielami central związkowych, będą w piątek (4 września) pikietować przed siedzibą spółki w Katowicach. Domagają się wzrostu wynagrodzeń.

Jak poinformował nas Eugeniusz Marciszak, wiceprzewodniczący Międzyzakładowego Związku Zawodowego grupy Tauron, przed siedzibą firmy zbierze się 800-900 osób, a może i więcej. Policja szacuje z kolei, że w jutrzejszej akcji protestacyjnej może wziąć udział nawet 2 tys. osób.

Pikieta ma się rozpocząć w piątek (4 września) o godzinie dwunastej i trwać dwie godziny. Pracownicy domagają się m.in. wzrostu wynagrodzeń. Eugeniusz Marciszak zaznaczył w rozmowie z nami, że w poszczególnych spółkach grupy - Tauron Dystrybucja, Tauron Wytwarzanie czy Tauron Ciepło - trwają już spory zbiorowe.

Ludzie odchodzą, pracy przybywa

- Nie ma dialogu społecznego w firmie. Mimo tego, że grupa wypracowuje zysk, nie ma podwyżek dla pracowników, chociaż ci przejmują obowiązki osób, które odeszły w ostatnich latach z firmy w ramach programów dobrowolnych odejść lub też zostały przeniesione do innych spółek zależnych - mówi Marciszak. - Jest coraz więcej wyzwań, coraz bardziej intensywna i odpowiedzialna praca, a wynagrodzenia stoją w miejscu - dodaje.

Przypomnijmy, na dzień 31 grudnia 2014 r. w spółkach grupy kapitałowej Tauron zatrudnionych było 25 423 osób. Oznacza to, że tylko w 2014 r. odnotowano spadek zatrudnienia o 530 osób, ponieważ jeszcze na koniec 2013 r. liczba zatrudnionych w spółce osób wynosiła 25 953 osoby.

Najwięcej zatrudnionych jest w obszarze dystrybucja, gdzie zatrudnienie spadło z 10 578 osób do 10 438. W obszarze wydobycie zatrudnienie spadło z 6 142 do 6 060 osób a w obszarze wytwarzanie z nastąpił spadek z 3 865 do 3 223 zatrudnionych.

Symboliczna złotówka

Jak dużych podwyżek chcę pracownicy energetycznego giganta? - Chcemy zarabiać złotówkę więcej na godzinę - powiedział nam Marciszak. - Myślę, że spółkę stać na podniesienie wynagrodzenia wszystkim pracownikom - dodał.

Zapowiedział również, że podczas piątkowej pikiety pracownicy przekażą zarządowi petycję ze swoimi postulatami.

Ostatni protest przed siedzibą Taurona Polska Energia w Katowicach miał miejsce w grudniu ubiegłego roku. Wówczas protestowali ochroniarze, którzy nie chcieli się zgodzić na warunki zatrudnienia proponowane przez agencję DGP Security Partner. O całej sprawie pisaliśmy tutaj.

SŁOWA KLUCZOWE

 

POLECAMY

KOMENTARZE (16)

 • pieniądze na wasze podwyżki właśnie idą na krety z Brzeszcz może wezmiecie się za jakieś działanie związkowcy?
 • youtube.com/watch?v=uftRvOIFBK0&index=1&list=PLP7YOCFyDyzGM0pK4ZrbiCRcJ-POphxgn energetyka właśnie zdycha, o czym ludzie przekonają się w niedalekiej przyszłości
 • Durni ludzie .Nabijają kabzę zarządowi związków.

POLECAMY

 • ZMIEŃ WIDOK:

 • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
 • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
  Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Rynek aptek Infodent24 House Market
  Portal Spożywczy Property Design Rynek Seniora Koszyk cenowy Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
 • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.