W Dąbrowie Górniczej uczczono 36. rocznicę Porozumienia Katowickiego

• W Dąbrowie Górniczej uczczono w poniedziałek 36. rocznicę Porozumienia Katowickiego, które spoiło porozumienia ze Szczecina, Gdańska i Jastrzębia Zdroju.
• Postulaty podpisane wtedy w Hucie Katowice to nieformalna ustawa o związkach zawodowych - mówił lider Solidarności Piotr Duda.
• To dla nas bardzo ważne, by postulaty sierpniowe nie były tylko reliktem przeszłości - bo one mają swoją wartość nie tylko historyczną, ale są do zrealizowania - podkreślił lider "S"
REKLAMA


Puls HR Puls HR

W Dąbrowie Górniczej uczczono 36. rocznicę Porozumienia Katowickiego

PODZIEL SIĘ


Autor: PAP/MIW

12 wrz 2016 17:38


Nazwa Porozumienia Katowickiego pochodzi nie od nazwy miasta, a od nazwy dąbrowskiej huty, gdzie 11 września 1980 r. podpisano najważniejsze zapisy porozumienia. Jednym z nich była gwarancja, że Porozumienie Gdańskie, dające możliwość tworzenia wolnych związków zawodowych, ma moc obowiązującą na terenie całej Polski. Stworzyło to formalno-prawne warunki do tego, by mógł powstać ogólnopolski ruch związkowy - Solidarność. Inne zapisy porozumienia dotyczyły m.in. uprawnień związkowych.

Uczestniczący w poniedziałkowych (12.09) uroczystościach przewodniczący Solidarności Piotr Duda podkreślił, że Porozumienie Katowickie było dopełnieniem porozumień sierpniowych ze Szczecina, Gdańska i Jastrzębia Zdroju oraz dopełnieniem walki o Solidarność, ponieważ określiło zasady powstania związku i jego funkcjonowania na terenie całej Polski.

- To tutaj robotnicy upomnieli się, aby postulaty gdańskie obowiązywały w całym kraju. Wśród pozostałych postulatów były również te typowo związkowe, które do dzisiaj obowiązują w ustawie o związkach zawodowych. Postulaty podpisane we wrześniu 1980 roku w Hucie Katowice to nieformalna ustawa o związkach zawodowych" - ocenił Duda.

Lider Solidarności przywołał m.in. ósmy postulat Porozumienia Katowickiego, dotyczący zapewnienia Niezależnym Samorządnym Związkom Zawodowym udziału w pracach nad nowymi ustawami m.in. o związkach zawodowych i nowelizacją kodeksu pracy. Ocenił, że możliwość działania strony społecznej w komisji, która będzie zmieniała kodeks pracy, pojawia się dopiero teraz.

- Dopiero teraz pani premier Beata Szydło, powołując komisję kodyfikacyjną do napisania nowego kodeksu pracy, po raz pierwszy zaprosiła do tej komisji przedstawicieli związków zawodowych - powiedział Duda, podkreślając, że część postulatów ludzi pracy sprzed 36 lat nadal czeka na realizację.

- To dla nas bardzo ważne, by postulaty sierpniowe nie były tylko reliktem przeszłości - bo one mają swoją wartość nie tylko historyczną, ale są do zrealizowania - podkreślił lider "S", wskazując, iż Solidarność nie jest poplecznikiem żadnej partii politycznej.

- Jesteśmy partnerami i chcemy nimi być w rozwiązywaniu problemów, ale przede wszystkim dbamy o podmiotowość pracy i o pracowników - mówił Duda.

Jeden z liderów strajku w Hucie Katowice 36 lat temu, sygnatariusz Porozumienia Katowickiego Andrzej Rozpłochowski, podkreślił w swoim wystąpieniu, że w 1980 r. robotnikom nie chodziło tylko o sprawy socjalne i poprawę warunków pracy.

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.