Van Rompuy naciska na uzdrawianie budżetów, związkowcy mówią: dość

Europejskie związki zawodowe nie chcą dalszego wzmacniania finansów publicznych krajów UE na które nalega Herman Van Rompuy. Wskazują, że odbywa się to kosztem obywateli i żądają zmian unijnej polityki.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Van Rompuy naciska na uzdrawianie budżetów, związkowcy mówią: dość

PODZIEL SIĘ


Autor: PAP

14 mar 2013 15:16


- Z jednej strony mamy względną stabilizację, z drugiej strony społeczny niepokój. Przed nami wciąż długa droga do odnowienia perspektyw wzrostu gospodarczego (...). Mamy strategię: musimy przywrócić i utrzymać stabilizację finansową, bo bez tego nie ma popytu i inwestycji" - mówił Van Rompuy na konferencji po trójstronnnym spotkaniu z przedstawicielami europejskich związków zawodowych i pracodawców.

Spotkanie to poprzedziło unijny szczyt poświęcony sposobom przywrócenia wzrostu gospodarczego w UE.

- Wątpimy, czy wzrost gospodarczy wróci wystarczająco szybko, by uspokoić ludzi i zatrzymać bezrobocie. Uważamy, że potrzebne są inwestycje - powiedziała Bernadette Segol, sekretarz generalna Europejskiej Konferederacji Związków Zawodowych. - Dalsza redukcja długu powinna zostać na jakiś czas odłożona - dodała.

Segol podkreśliła, że prowadzona obecnie przez UE polityka stwarza presję na obniżenie pensji, osłabienie służb publicznych i osłon socjalnych, co zagraża modelowi socjalnemu Europy.

Van Rompuy podkreślił, że do przywrócenia wzrostu i zatrudnienia potrzebna jest konsolidacja fiskalna "skupiona na wysiłkach strukturalnych", a także wzmacnianie konkurencyjności unijnej gospodarki. Zapewnił jednocześnie o potrzebie utrzymania modelu socjalnego w Europie i przyznał, że być może strefa euro może "pójść dalej" w uwzględnieniu wymiaru społecznego.

Przypomniał, że mimo cięć, w unijnym budżecie przewidziano 6 mld euro na wsparcie zatrudnienia młodych osób w latach 2014-2020.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.