Ustawa o Radzie Dialogu Społecznego wchodzi w życie

0 0
Ustawa o Radzie Dialogu Społecznego wchodzi w życie
Nowa Rada w odróżnieniu od komisji ma być ciałem niezależnym, w którym każda ze stron ma równe prawa. /Fot. PTWP (Michał Oleksy)

Radzie Dialogu Społecznego zastępuje komisję trójstronną. Ustawa wchodzi w życie w piątek (11 września). Od tego dnia związki zawodowe i rząd mogą zgłaszać swoich członków.

Ustawę Sejm przyjął 24 lipca, a prezydent Bronisław Komorowski podpisał w ostatnich dniach urzędowania - 3 sierpnia. Opublikowano ją 27 sierpnia w Dzienniku Ustaw. Wejście w życie ustawy o RDS formalnie kończy żywot komisji trójstronnej, która od 26 czerwca 2013 r. nie zbierała się już w pełnym składzie. Wtedy związki zawodowe zawiedzione brakiem dialogu ze strony rządu Donalda Tuska zawiesiły swój udział w niej. Związki uznały, że dialog w KT jest pozorowany, a rząd jedynie komunikuje swoje decyzje.

Ustawa to efekt zainicjowanych przez związki zawodowe wspólnych prac ze stroną pracodawców, a później z rządem. Związkowy projekt ustawy o RDS po raz pierwszy prezentowano na spotkaniu u prezydenta Komorowskiego w październiku 2013 r. Potem własny projekt przedstawili pracodawcy, a następnie wspólny zespół wypracował jednolity tekst, przedstawiony rządowi.

Skład Rady

Nowa Rada w odróżnieniu od komisji ma być ciałem niezależnym, w którym każda ze stron ma równe prawa. W Radzie - tak jak w komisji - będą reprezentowane strona rządowa, pracowników i pracodawców. Członków Rady wskażą związki zawodowe - Ogólnopolskie Porozumienie Związków Zawodowych, Forum Związków Zawodowych i NSZZ "Solidarność" - po ośmiu, a organizacje pracodawców - Konfederacja Lewiatan, Pracodawcy RP, Business Centre Club i Związek Rzemiosła Polskiego - po sześciu . Premier wyznaczy ministrów, którzy znajdą się w Radzie. Wszystkich powoła prezydent, który będzie miał też w RDS - z głosem doradczym - swojego przedstawiciela, podobnie jak prezesi NBP i GUS.

Część organizacji (NSZZ "Solidarność", Konfederacja Lewiatan, Pracodawcy RP i Związek Rzemiosła Polskiego, FZZ) wyznaczyła już swoich przedstawicieli, których przedstawią prezydentowi Andrzejowi Dudzie po wejściu w życie ustawy. Pozostałe organizacje z wyznaczeniem przedstawicieli czekają na ostateczne wynegocjowanie regulaminu Rady.

Zakres działań

Przedstawiciele pracodawców i związków zawodowych zgodnie twierdzili, że Rada powinna być powołana i rozpocząć swoje prace jak najszybciej, ponieważ zakres spraw jakimi powinna się zająć jest ogromny. Zgodnie z ustawą pracodawcy i związki zawodowe będą mogły inicjować zmiany w prawie, jeśli uzgodnią wspólny projekt ustawy albo założeń do niej. Rząd będzie miał obowiązek zająć się nimi, a jeśli tego nie zrobi, będzie musiał to uzasadnić.

SŁOWA KLUCZOWE

 

POLECAMY

KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

POLECAMY

  • ZMIEŃ WIDOK:

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Rynek aptek Infodent24 House Market
    Portal Spożywczy Property Design Rynek Seniora Koszyk cenowy Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.