Ustawa o Radzie Dialogu Społecznego wchodzi w życie

Radzie Dialogu Społecznego zastępuje komisję trójstronną. Ustawa wchodzi w życie w piątek (11 września). Od tego dnia związki zawodowe i rząd mogą zgłaszać swoich członków.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Ustawa o Radzie Dialogu Społecznego wchodzi w życie

PODZIEL SIĘ


Autor: PAP/JP

11 wrz 2015 11:30


Ustawę Sejm przyjął 24 lipca, a prezydent Bronisław Komorowski podpisał w ostatnich dniach urzędowania - 3 sierpnia. Opublikowano ją 27 sierpnia w Dzienniku Ustaw. Wejście w życie ustawy o RDS formalnie kończy żywot komisji trójstronnej, która od 26 czerwca 2013 r. nie zbierała się już w pełnym składzie. Wtedy związki zawodowe zawiedzione brakiem dialogu ze strony rządu Donalda Tuska zawiesiły swój udział w niej. Związki uznały, że dialog w KT jest pozorowany, a rząd jedynie komunikuje swoje decyzje.

Ustawa to efekt zainicjowanych przez związki zawodowe wspólnych prac ze stroną pracodawców, a później z rządem. Związkowy projekt ustawy o RDS po raz pierwszy prezentowano na spotkaniu u prezydenta Komorowskiego w październiku 2013 r. Potem własny projekt przedstawili pracodawcy, a następnie wspólny zespół wypracował jednolity tekst, przedstawiony rządowi.

Skład Rady

Nowa Rada w odróżnieniu od komisji ma być ciałem niezależnym, w którym każda ze stron ma równe prawa. W Radzie - tak jak w komisji - będą reprezentowane strona rządowa, pracowników i pracodawców. Członków Rady wskażą związki zawodowe - Ogólnopolskie Porozumienie Związków Zawodowych, Forum Związków Zawodowych i NSZZ "Solidarność" - po ośmiu, a organizacje pracodawców - Konfederacja Lewiatan, Pracodawcy RP, Business Centre Club i Związek Rzemiosła Polskiego - po sześciu . Premier wyznaczy ministrów, którzy znajdą się w Radzie. Wszystkich powoła prezydent, który będzie miał też w RDS - z głosem doradczym - swojego przedstawiciela, podobnie jak prezesi NBP i GUS.

Część organizacji (NSZZ "Solidarność", Konfederacja Lewiatan, Pracodawcy RP i Związek Rzemiosła Polskiego, FZZ) wyznaczyła już swoich przedstawicieli, których przedstawią prezydentowi Andrzejowi Dudzie po wejściu w życie ustawy. Pozostałe organizacje z wyznaczeniem przedstawicieli czekają na ostateczne wynegocjowanie regulaminu Rady.

Zakres działań

Przedstawiciele pracodawców i związków zawodowych zgodnie twierdzili, że Rada powinna być powołana i rozpocząć swoje prace jak najszybciej, ponieważ zakres spraw jakimi powinna się zająć jest ogromny. Zgodnie z ustawą pracodawcy i związki zawodowe będą mogły inicjować zmiany w prawie, jeśli uzgodnią wspólny projekt ustawy albo założeń do niej. Rząd będzie miał obowiązek zająć się nimi, a jeśli tego nie zrobi, będzie musiał to uzasadnić.

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.