Ustalono termin rozmów związków z zarządem Kompanii Węglowej

0 0
Ustalono termin rozmów związków z zarządem Kompanii Węglowej
List do nowego prezesa to nie forma ultimatum (Fot. PTWP/Andrzej Wawok)

• Pełniący obowiązki prezesa Kompanii Węglowej Tomasz Rogala zaprosił działające w spółce związki na rozmowy w ramach trwającego tam sporu zbiorowego na 4 marca.
• Związkowcy wystosowali list do Rogali w dzień po objęciu przez niego obowiązków prezesa Kompanii.

Jak przekazał PAP w piątek rzecznik Kompanii, pełniący swoje obowiązki od środy Rogala zaznaczył w piśmie do związkowców, że wskazana przez niego przyszłotygodniowa data wynika z konieczności zapoznania się z sytuacją spółki.

Dzień wcześniej związki działające w Kompanii zażądały od p.o. prezesa działań ws. sporu zbiorowego dotyczącego bazowych miesięcznych wynagrodzeń w 2016 r. oraz prezentacji planów dla firmy. Zaznaczyły, że brak stanowiska zarządu spółki może skutkować od 1 marca 2016 r. rozpoczęciem akcji protestacyjno-strajkowych.

Jak wyjaśnił w rozmowie z PAP przewodniczący kompanijnej Solidarności Bogusław Hutek, takie sformułowanie w piśmie do p.o. prezesa wynika z faktu, że poprzedni, odwołany w środę prezes Krzysztof Sędzikowski nie przystąpił do negocjacji w ramach wszczętego sporu zbiorowego. Ustawa o rozwiązywaniu sporów zbiorowych wskazuje natomiast, że jeśli pracodawca nie przystąpi do negocjacji, można rozpocząć po 14 dniach akcję protestacyjną bez informowania go.

- Prezes Rogala dał zwrotkę i poczekamy już do tego piątku. Może będzie miał jakieś nowe pomysły, nowe otwarcie - powiedział Hutek.

Również przewodniczący Związku Zawodowego Górników w Polsce Dariusz Potyrała zaznaczył, że czwartkowe pismo do Rogali odbiera w kontekście przypomnienia mu, że w firmie jest nierozwiązany przedmiot sporu zbioroweg”. Potyrała zastrzegł, że choć nie jest autorem listu, postrzega jego charakter jako „informacyjno-przypominający”. - Nie widzę tu formy jakiegoś ultimatum - podkreślił szef ZZG.

W noszącym czwartkową datę piśmie do p.o. prezesa spółki związkowcy zażądali „w trosce o przyszłość Kompanii Węglowej” podjęcia „natychmiastowych działań” w dwóch kwestiach.

Pierwsza z nich dotyczy „zgłoszonego sporu zbiorowego dotyczącego bazowych miesięcznych wynagrodzeń na rok 2016 r. i złamania prawa przez zarząd Kompanii Węglowej poprzez niepodjęcie rokowań do 19 lutego br.”. Drugi temat dotyczy „przedstawienia, w obecności przedstawiciela Ministerstwa Energii, zatwierdzonego przez radę nadzorczą Planu Techniczno-Ekonomicznego na lata 2016-2017 oraz biznesplanu”.

- Niezajęcie przez zarząd Kompanii Węglowej stanowiska może skutkować od 1 marca 2016 r. rozpoczęciem akcji protestacyjno-strajkowych wynikających z ustawy o rozwiązywaniu sporów zbiorowych - skonkludowali w piśmie liderzy central związkowych w KW.

Związkowcy napisali do Rogali w dzień po objęciu przez niego obowiązków prezesa Kompanii – wobec odwołania w środę dotychczasowego prezesa Krzysztofa Sędzikowskiego. Na ten dzień planowano spotkanie związkowców z Kompanii z zarządem spółki i ministrem energii Krzysztofem Tchórzewskim, jednak w południe rozmowy – na które zapraszał stronę społeczną właśnie prezes Sędzikowski - odwołano bez podania przyczyn. Kilka godzin później ogłoszono informację o dymisji prezesa, również bez podania przyczyn tej decyzji.

SŁOWA KLUCZOWE

 

POLECAMY

KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

POLECAMY

  • ZMIEŃ WIDOK:

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Rynek aptek Infodent24 House Market
    Portal Spożywczy Property Design Rynek Seniora Koszyk cenowy Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.