Ustalono termin rozmów związków z zarządem Kompanii Węglowej

• Pełniący obowiązki prezesa Kompanii Węglowej Tomasz Rogala zaprosił działające w spółce związki na rozmowy w ramach trwającego tam sporu zbiorowego na 4 marca.
• Związkowcy wystosowali list do Rogali w dzień po objęciu przez niego obowiązków prezesa Kompanii.

REKLAMA


Puls HR Puls HR

Ustalono termin rozmów związków z zarządem Kompanii Węglowej

PODZIEL SIĘ


Autor: PAP

26 lut 2016 18:42


Jak przekazał PAP w piątek rzecznik Kompanii, pełniący swoje obowiązki od środy Rogala zaznaczył w piśmie do związkowców, że wskazana przez niego przyszłotygodniowa data wynika z konieczności zapoznania się z sytuacją spółki.

Dzień wcześniej związki działające w Kompanii zażądały od p.o. prezesa działań ws. sporu zbiorowego dotyczącego bazowych miesięcznych wynagrodzeń w 2016 r. oraz prezentacji planów dla firmy. Zaznaczyły, że brak stanowiska zarządu spółki może skutkować od 1 marca 2016 r. rozpoczęciem akcji protestacyjno-strajkowych.

Jak wyjaśnił w rozmowie z PAP przewodniczący kompanijnej Solidarności Bogusław Hutek, takie sformułowanie w piśmie do p.o. prezesa wynika z faktu, że poprzedni, odwołany w środę prezes Krzysztof Sędzikowski nie przystąpił do negocjacji w ramach wszczętego sporu zbiorowego. Ustawa o rozwiązywaniu sporów zbiorowych wskazuje natomiast, że jeśli pracodawca nie przystąpi do negocjacji, można rozpocząć po 14 dniach akcję protestacyjną bez informowania go.

- Prezes Rogala dał zwrotkę i poczekamy już do tego piątku. Może będzie miał jakieś nowe pomysły, nowe otwarcie - powiedział Hutek.

Również przewodniczący Związku Zawodowego Górników w Polsce Dariusz Potyrała zaznaczył, że czwartkowe pismo do Rogali odbiera w kontekście przypomnienia mu, że w firmie jest nierozwiązany przedmiot sporu zbioroweg”. Potyrała zastrzegł, że choć nie jest autorem listu, postrzega jego charakter jako „informacyjno-przypominający”. - Nie widzę tu formy jakiegoś ultimatum - podkreślił szef ZZG.

W noszącym czwartkową datę piśmie do p.o. prezesa spółki związkowcy zażądali „w trosce o przyszłość Kompanii Węglowej” podjęcia „natychmiastowych działań” w dwóch kwestiach.

Pierwsza z nich dotyczy „zgłoszonego sporu zbiorowego dotyczącego bazowych miesięcznych wynagrodzeń na rok 2016 r. i złamania prawa przez zarząd Kompanii Węglowej poprzez niepodjęcie rokowań do 19 lutego br.”. Drugi temat dotyczy „przedstawienia, w obecności przedstawiciela Ministerstwa Energii, zatwierdzonego przez radę nadzorczą Planu Techniczno-Ekonomicznego na lata 2016-2017 oraz biznesplanu”.

- Niezajęcie przez zarząd Kompanii Węglowej stanowiska może skutkować od 1 marca 2016 r. rozpoczęciem akcji protestacyjno-strajkowych wynikających z ustawy o rozwiązywaniu sporów zbiorowych - skonkludowali w piśmie liderzy central związkowych w KW.

Związkowcy napisali do Rogali w dzień po objęciu przez niego obowiązków prezesa Kompanii – wobec odwołania w środę dotychczasowego prezesa Krzysztofa Sędzikowskiego. Na ten dzień planowano spotkanie związkowców z Kompanii z zarządem spółki i ministrem energii Krzysztofem Tchórzewskim, jednak w południe rozmowy – na które zapraszał stronę społeczną właśnie prezes Sędzikowski - odwołano bez podania przyczyn. Kilka godzin później ogłoszono informację o dymisji prezesa, również bez podania przyczyn tej decyzji.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.