Ukraińscy pracownicy będą mieć swój związek zawodowy w Polsce?

• W Polsce pracują setki tysięcy Ukraińców, większość z nich w szarej strefie.
• Obcokrajowcy ci są często są wyzyskiwani, nie znają swoich praw - podkreślają przedstawiciele OPZZ.
• Z myślą o nich ma wkrótce powstać Międzyzakładowy Związek Zawodowy Pracowników Ukraińskich w Polsce.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Ukraińscy pracownicy będą mieć swój związek zawodowy w Polsce?

PODZIEL SIĘ


Autor: PAP/AT

20 maj 2016 18:38


W piątek (20 maja) w Katowicach odbyło się zebranie założycielskie związku. Dokumenty mają być wkrótce złożone w Krajowym Rejestrze Sądowym; związek ma mieć swoją siedzibę w Warszawie - poinformował dyrektor Wydziału Międzynarodowego OPZZ dr Piotr Ostrowski.

Zaznaczył, że powołania związku jest wspólną inicjatywą Ukraińców, którzy narzekają na różne formy dyskryminacji oraz OPZZ, które chce im pomóc walczyć o swoje prawa.

"Ukraińcy, którzy najczęściej pracują w szarej strefie, nie tylko nie są objęci minimalnymi normami prawa pracy i zabezpieczenia społecznego, ale najzwyczajniej wyzyskiwani i oszukiwani. Nie znają swoich praw i nie wiedzą, do kogo się zwrócić" - podkreślił dyrektor. Przedstawiciele OPZZ dodali, że Ukraińcy często zmuszani do pracy niewolniczej, czasem padają ofiarami handlu ludźmi.

Czytaj też: Ukraińcy w Polsce: Pracodawcy zatrudniają coraz chętniej

Sytuację Ukraińców w Polsce Ostrowski porównał do tej, z jaką zmagali się Polacy wyjeżdżający przed laty do Europy Zachodniej. "Podobnie jak Polacy za granicą także Ukraińcy u nas mogą się oczywiście zrzeszać się istniejących już związkach zawodowych. Problem w tym, że pracują zwykle w branżach, w których są one bardzo słabe albo ich po prostu nie ma" - wskazał.

Założyciele liczą, że nowy związek pozwoli przeciwdziałać patologiom na rynku pracy, zapewni Ukraińcom warunki zatrudnienia zgodne z wykładnią Międzynarodowej Organizacji Pracy i dadzą gwarancję minimalnych standardów pracy obowiązujących w Polsce.

25 marca w Kijowie szef OPZZ Jan Guz i prezes Stowarzyszenia "Ukraina-Polska" Jurij Kariagin podpisali protokół o współpracy. W taki sposób obydwa środowiska podjęły działania zmierzające do poprawy warunków pracy i wynagradzania obywateli Ukrainy w Polsce.

Przedstawiciele OPZZ podkreślają, że w ostatnich latach znacząco wzrosła liczna pracowników ukraińskich na polskim rynku pracy. Dane szacunkowe wskazują, że w Polsce może przebywać nawet 800 tys. pracowników zatrudnionych w szarej strefie, głównie z Ukrainy.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.